Nőtt a G20-ak kivitele és behozatala a tavalyi utolsó negyedévben
Nőtt a G20-ak exportja és importja a tavalyi utolsó negyedévben, folytatva, bár kisebb ütemben, a harmadik negyedévi bővülést, miután az első fél évben jelentős visszaesést jegyeztek fel a koronavírus-járvány hatásaként.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD honlapjára felkerült adatok szerint a G20-ak kivitele a december végével záródott három hónapban 7,2 százalékkal, 3708 milliárd dollárra emelkedett, a behozatala pedig 6,8 százalékkal, 3660 milliárd dollárra nőtt a harmadik negyedévvel összevetve, amikor az export 20,6 százalékkal, az import pedig 16,8 százalékkal bővült.
Az OECD rámutatott arra, hogy a januárra vonatkozó előzetes számok az export és az import további bővülését jelzik.
A G20-ak exportja az első negyedévben 3,9 százalékkal, a második negyedévben pedig 16,8 százalékkal csökkent, az importja pedig az első negyedévben 3,7 százalékkal, a második negyedévben 15,2 százalékkal esett.
Az ázsiai és csendes-óceáni térségben a legjelentősebben Ausztrália kivitele és behozatala nőtt a tavalyi utolsó negyedévben, 11,6 százalékkal, illetve 7,9 százalékkal, valamint Japáné (+9,7 százalék, +6,5 százalék) és Kínáé (+6,1 százalék, +3,1 százalék).
Az Európai Unió kivitele 7,7 százalékkal, behozatala 6,4 százalékkal bővült a tavalyi harmadik negyedévvel összevetve. Egyebek között a francia export 9,4 százalékkal, az import 3,1 százalékkal, a német export 8 százalékkal, az import 7,3 százalékkal, az olasz export pedig 8,6 százalékkal, az import pedig 7,8 százalékkal nőtt. Nagy-Britannia kivitele 10 százalékkal, behozatala 16 százalékkal haladta meg a harmadik negyedévit.
Az amerikai kontinensen Brazília kivitele 2,8 százalékkal, behozatala 25,8 százalékkal nőtt (az import elsősorban nagyértékű olajipari berendezések vásárlása miatt ugrott meg ilyen látványosan). Kanada exportja 4,8 százalékkal, importja 4,7 százalékkal nőtt, az Egyesült Államok kivitele 8,6 százalékkal, behozatala 6,1 százalékkal haladta meg a harmadik negyedévit. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Novemberben 4,4 százalékos növekedés volt tapasztalható az élelmiszerek exportjában Ausztriában
Tavaly novemberben jóval nagyobb mértékben esett vissza az osztrák export…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >