Nőtt a FAO élelmiszerár-index áprilisban
A főbb gabona- és húsfélék, illetve a tejtermékek drágulásától fűtve emelkedett az élelmiszer-alapanyagok árának globális mutatója áprilisban – olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentésében.
A FAO élelmiszerár-index – ami a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi –, 1%-kal nőtt márciushoz képest és 7,6%-kal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintjét.
A gabonafélék árindexe 1,2%-kal nőtt márciushoz képest. A búza valamelyest drágult az orosz exportkészletek szűkülése miatt, míg a rizsfélék indexét az illatos fajták iránti erősebb kereslet hajtotta. A kukorica ára a nemzetközi piacokon az amerikai készletek szezonális csökkenése miatt emelkedett. A valutaingadozások hatással voltak a világpiacok mozgásaira is, míg a vámtarifák változásai növelték a piaci bizonytalanságot.
A FAO húsárindexe 3,2%-kal emelkedett áprilisban márciushoz képest; a jegyzések minden kategóriában emelkedtek, a sertéshúséval az élen. A marhahús ára is erősödött, különösen Ausztráliában és Brazíliában, a stabil globális importkereslet és a korlátozott exportlehetőségek közepette.
A FAO tejtermékekre vonatkozó árindexe áprilisban 2,4%-kal nőtt az előző hónap óta, ezzel 22,9%-kal magasabb értéket mutatva, mint egy évvel ezelőtt. Az emelkedés mértéke a vaj nemzetközi árának növekedésével magyarázható, amely az európai készletek csökkenése miatt új történelmi csúcsot ért el.
Ezzel szemben a növényi olajok ára 2,3%-kal csökkent, bár az egy évvel korábbi értéknél 20,7%-kal volt magasabban. A pálmaolaj ára jelentősen csökkent a főbb délkelet-ázsiai termelő országok szezonálisan magasabb kibocsátása miatt, míg a szója- és repceolaj világpiaci ára emelkedett az erős globális importkereslet miatt. A napraforgóolaj ára nagyrészt stabil maradt.
A FAO cukorárindexe márciushoz képest 3,5%-kal csökkent, főként a bizonytalan világgazdasági kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak miatt, és ezek az ital- és élelmiszer-feldolgozó ágazatok keresletére gyakorolt lehetséges hatása okán, amelyek együttesen a globális cukorfogyasztás nagy részét teszik ki.
További részletek itt olvashatók.
Gabonakínálat és kereslet várakozások az év további részében
A FAO pénteken közzétette az új Gabonakészletek és -igények gyorsjelentését is, amely a 2024-re vonatkozó felülvizsgált becslésekre, valamint a 2025-ös termesztési és terméskilátásokra vonatkozóan szolgál friss adatokkal.
A FAO 2025-re vonatkozó legújabb előrejelzése szerint a búzatermelés 795 millió tonna lesz, ami megegyezik az előző évi értékkel. A kilátások szerint Ázsiában – Indiával és Pakisztánnal az élen – rekordtermés várható, Dél-Európában és Észak-Afrikában is javuló feltételekre számítanak, Kanadában és az Orosz Föderációban pedig stabil termelés várható. Ugyanakkor Észak-Európában és a Közel-Keleten a csapadékhiány, valamint az Amerikai Egyesült Államokban az aszály okozta aggodalmak rontják az általános kilátásokat.
További részletek itt olvashatók.
Kapcsolódó cikkeink
Útmutató az állategészségügyi laboratóriumok részére
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Nemzeti Akkreditáló Hatóság…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Fiatalok az agrár-élelmezési szektorban a FAO kutatása szerint
„A fiatalok helyzete az agrár-élelmezési rendszerekben” címmel tette közzé ma az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >Megállíthatatlanul drágul a kenyér – és vele együtt minden a pékségből
A kenyér a magyar családok asztalának alapdarabja, mégis egyre kevesebben…
Tovább olvasom >