Nőtt a dinnye vetésterülete
Befejeződött a dinnye ültetése és vetése, 2013-ban a termelők tíz százalékkal nagyobb területen termelnek dinnyét, mint tavaly – tájékoztatta Simonka György, a magyar zöldség-gyümölcstermékek népszerűsítésével megbízott miniszteri biztos, a dél-békési térség fideszes országgyűlési képviselője az MTI-t kedden.
A szántóföldi gyümölccsel beültetett és elvetett terület nagysága országosan meghaladja az ötezer hektárt, erre évek óta nem volt példa – hangsúlyozta a miniszteri megbízott. Kiemelte: Magyarország legnagyobb dinnyetermelő térségében, Békés megyében mintegy tíz százalékkal nőtt dinnye területe 2013-ban, az előzetes becslések szerint 3500-4000 hektár között lesz május végén a terület végleges nagysága. Hozzátette: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a szántóföldi gyümölcs területe közel húsz százalékkal nagyobb, mint tavaly volt, Heves megyében és a jászsági térségben hasonló lesz az előző évihez.
Július elsejétől lesz elegendő és jó minőségű hazai görögdinnye a piacon – hangsúlyozta a miniszteri megbízott. Kifejtette: a meleg és napsütéses időjárás kedvez a növénynek, a késői kitavaszodás okozott kisebb problémákat. A korai palánták kisebb része a hideg és a napfény hiánya miatt túlnőtte magát, kiültetésre alkalmatlanná vált, a termelőknek a nevelőházakban új palántákat kellett nevelniük. Az életképesebbek a hajtások visszacsípésével regenerálódtak. 2010 előtt a gyümölcs 30-40 százalékát értékesítették a termelők a hazai piacon, 2012-ben már a hatvan százalékát. A piaci előrejelzések szerint 2013-ban a hazai piac további bővülése várható.
A dinnye átlagos terméshozama 2012-ben 4-4,5 tonna között alakult hektáranként, a termelők egy hektáron kétmillió forint árbevétel mellett átlagosan ötszázezer forint jövedelmet realizáltak. A dinnyeágazat az igénybe vett agráripari és egyéb szolgáltatásokkal együtt országosan 15 ezer család számára nyújt megélhetést, Békés megyében kilencezer család részére. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >