Nőtt a brit gazdaság teljesítménye áprilisban, különösen az élelmiszeripar dobta meg
A márciusi visszaesés után nőtt a brit gazdaság teljesítménye áprilisban a brit statisztikai hivatal (ONS) szerdán ismertetett első becslése szerint. Az ONS friss adatai alapján a brit hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékkal bővült az idei második negyedév első hónapjában.
Márciusban 0,3 százalékos havi összevetésű GDP-visszaesést mértek Nagy-Britanniában. A statisztikai hivatal szerdai beszámolója szerint az áprilissal zárult három hónapban 0,1 százalékkal nőtt a brit gazdaság teljesítménye a januárban véget ért előző háromhavi összehasonlító időszakhoz képest.
Az ONS számításai szerint a brit hazai össztermék értéke áprilisban 0,3 százalékkal magasabb volt, mint 2020 februárjában, a nagy-britanniai koronavírus-járvány megfékezésére 2020 márciusától elrendelt országos korlátozások előtti utolsó teljes hónapban.
A brit kormány először 2020 márciusának végén rendelt el országos zárlatot, és ez – a később elrendelt további zárlatokkal együtt – szabadesésszerű zuhanást okozott a brit gazdaság teljesítményében. A 2020-as év egészében átlagosan 11 százalékkal esett – reálértéken a 2013-as szintre zuhant vissza – a brit hazai össztermék. A 2020-ban mért GDP-zuhanás példátlan volt a modern brit gazdaságtörténetben.
A brit statisztikai hivatal szerdai ismertetése szerint az áprilisi GDP-növekedés fő hajtóereje a brit hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor volt, amelynek teljesítménye a 0,5 százalékos márciusi visszaesés után áprilisban 0,3 százalékkal bővült havi összevetésben.
Az ágazaton belül a fogyasztókkal közvetlenül érintkező szolgáltatási területek bruttó termelési értéke igen meredeken, 1 százalékos havi ütemben emelkedett. Ehhez az élelmiszer- és italforgalmazási szolgáltató szektor, vagyis az éttermek, a pubok, egyéb vendéglátóhelyek járultak hozzá a legnagyobb mértékben: ezen a területen 2 százalékkal nőtt a forgalom áprilisban az előző hónaphoz mérve.
A brit feldolgozószektor kibocsátási értéke ugyanakkor havi összevetésben számolva 0,3 százalékkal visszaesett áprilisban. A GDP-számításhoz figyelembe vett 13 feldolgozóipari részterület közül nyolcnak a teljesítménye csökkent az idei negyedik hónapban a statisztikai hivatal szerdai beszámolója szerint.
A brit gazdaság szolgáltatási és gyáripari ágazatának erőteljesen széttartó teljesítményét jól tükrözték a legutóbbi aktivitási felmérések is.
Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit gyáripari ágazat és a szolgáltatások szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) májusban 54,0 volt az áprilisban kimutatott 54,9 után.
Az 50-et meghaladó BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését, az 50 alatti mutatók az aktivitás lanyhulását jelzik, vagyis az 54,0-es májusi kompozit adat a csökkenés ellenére továbbra is a brit üzleti szektor teljesítményének erőteljes fellendülésére vall.
A kompozit adat ugyanakkor azt is jelzi, hogy a feldolgozószektor és a szolgáltatási ágazat teljesen elszakadt egymástól: a májusi kompozit BMI-indexen belül a szolgáltatási ágazat aktivitási mérőszáma 55,2, a feldolgozóipar BMI-mutatója 47,1 volt, vagyis a gyáripar aktivitása csökkent.
Kapcsolódó cikkeink
Kevesebb lett a tőkés és a tőkejövedelmek reálértéke is csökkent 2023-ban
A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375…
Tovább olvasom >Az NKFIH projektet indít a kkv-k ösztönzésére
Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek…
Tovább olvasom >Fordulat 2024 – Aktív egyéni vállalkozók térnyerése
Az egyéni vállalkozások száma 2024-ben dinamikusan növekedett, miközben a társas…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >