Norvégia turisztikai adót vezet be: az önkormányzatok enyhíthetik a túlturizmus terheit
A norvég parlament történelmi döntést hozott: 3 százalékos turisztikai adó bevezetését tette lehetővé, válaszul a 2024-es rekordszintű – 38 millió vendégéjszakát elérő – turistaáradatra. A cél: a látogatók által okozott infrastrukturális nyomás enyhítése, a befolyt bevételek kizárólag a turizmushoz kapcsolódó fejlesztésekre fordíthatók – írja a Pénzcentrum.
Norvégia új eszközt adott az önkormányzatok kezébe a turizmus fenntarthatóbb kezelése érdekében. A parlament által jóváhagyott törvény lehetőséget biztosít arra, hogy az egyes régiók 3 százalékos adót vessenek ki a szálláshelyeken eltöltött éjszakák után. A döntés a Time Out szerint azután született, hogy az ország 2024-ben történelmi rekordot döntött a turisták számában.
A Forbes adatai szerint tavaly 38 millió vendégéjszakát regisztráltak Norvégiában. Ez komoly nyomást helyezett az infrastruktúrára – a közlekedési útvonalaktól a közszolgáltatásokig –, amelyet most az új adóból befolyó forrásokkal kívánnak kezelni.
A rendszer egyik kulcseleme, hogy a bevételeket kizárólag a turizmussal összefüggő közjavakra fordíthatják: ösvények fenntartására, közvécék üzemeltetésére, táblák kihelyezésére. A bevezetést választó önkormányzatoknak együtt kell működniük a turisztikai iparág szereplőivel, hogy közösen határozzák meg a források felhasználását.
Cecilie Myrseth kereskedelmi és ipari miniszter történelmi jelentőségű lépésként üdvözölte a törvényt, amely illeszkedik az európai gyakorlatba. Eredetileg 5 százalékos adóról volt szó, de a turisztikai ágazat tiltakozása után 3 százalékra csökkentették – ez egy 140 dolláros szállodai szoba esetében körülbelül 4,10 dolláros többletköltséget jelent.
A jogszabály új eleme, hogy nemcsak a szállodai tartózkodásra, hanem a túlzsúfolt régiókban kikötő tengerjáró hajókra is kivethető adó. Ezzel kezelhetőbbé válhat az olyan helyeken jelentkező túlturizmus, mint például a fjordvidék.
Kapcsolódó cikkeink
Visit Hungary Zrt.: a magyar turizmus számára jó hír az újrainduló Budapest-Philadelphia repülőjárat
Hat év után indul újra közvetlen repülőjárat Budapest és Philadelphia…
Tovább olvasom >Országos sztrájk béníthatja a Ryanair spanyolországi járatait
Augusztus 15-től akár év végéig is tarthat az a munkabeszüntetés,…
Tovább olvasom >GKI-elemzés: Erősödő vendégforgalom
2025 első félévében a turisztikai szálláshelyeken közel 8,2 millió vendég…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fidelity felmérés: A befektetők dacolnak az általános bizonytalansággal
A globális rendszerek átrendeződésével a befektetőknek olyan környezetben kell eligazodniuk,…
Tovább olvasom >Századvég: az aszály hajtotta fel a júliusi élelmiszerárakat
Júliusban az éves infláció 4,3 százalékra lassult, havi összevetésben azonban…
Tovább olvasom >Többmilliárdos kárt okoznak évente Magyarországon a hamisított élelmiszerek és italok
Csak Magyarországon évente közel 16 milliárd forintos bevételkiesést és több…
Tovább olvasom >