Női borászok régen és most
Míg az ókorban nem is szolgálhattak fel bort a nők, addig napjainkban már egyre több női borásszal találkozhatunk. Bár a hölgyek biológiailag jobb képességekkel rendelkeznek a borok tesztelése szempontjából, mégis a szakmában jelentős többségben vannak a férfiak. A nemek megoszlásáról és az elmúlt évtizedek változásairól a Kovács Borház borászai, Kovács László és lánya, Kovács Zita beszéltek.
A bor történelmének egyik fontos eleme az ital és a nők kapcsolata. Az ókori görögök válással, de akár halállal is büntették, ha egy nőt boriváson kaptak. Szerencsére az évszázadok alatt ezek a szigorú szabályok már eltűntek, azonban a borász szakmában még mindig sokkal kevesebb a nő. Kovács László a 80-as évek elején kezdte el karrierjét és akkoriban még nyoma sem volt a női borászoknak.
„Pár évtizede nem lehetett egyetlen nőt sem találni a szakmánkban. Úgy gondolták, hogy a gyakori fizikai munka, mint a tartályok, hordók elmozdítása, kimosása miatt nem tudják ellátni a feladatokat. A pincészetekben azonban dolgoztak nők, olyan munkákat láttak el, mint címkézés, palackozás vagy labor teendők” – kezdte a Kovács Borház alapítója. „Az első női borászokkal a kétezres évek legelején találkoztam és szinte minden alkalommal családi örökségként maradt rájuk a foglalkozás. Személy szerint örülök a változásnak, hiszen lányom, Zita is ezt a szakmát választotta és tény, hogy a nők szaglása és ízlelése fejlettebb, mint a férfiaké” – mondta el Kovács László.
Kovács Zita szintén a családi örökség miatt választotta a borok világát, de az évek során a kötelességtudat valódi szenvedéllyé nőtte ki magát, és már nem is tudja elképzelni életét a szőlődűlők nélkül. Az izgalmas kihívások mellett számtalan negatív sztereotípiával találkozott.
„Hét éve mikor elkezdtem a szakmát, még elég nagy ellenállásba ütköztem csak azért, mert nő vagyok. Gyakori volt, hogy azt gondolták egy-egy kedves bókkal, udvarlással előnyösebb üzletet köthetnek. A határozott fellépés nekem mindig bevált, fontos, hogy lássák, nőként is megállom a helyem. Szerencsére pozitív élményeim is voltak, többen is kellemesen meglepődtek egy női borász láttán” – kezdte Kovács Zita. „Sokat segített a helyzeten, hogy egyre több nő kezdett foglalkozni a borokkal, de kicsit még mindig kuriózumnak számít, ha meglátnak egy megbeszélésen vagy borkóstolón. Valószínűleg ez még hosszú ideig így lesz, de én nem bánom, hiszen ezek a kihívások is csak motiválnak minket, hogy még több energiával dolgozzunk ebben a csodálatos szakmában” – mondta el a Kovács Borház borásza.
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Bizottság az uniós borágazat versenyképességének erősítésére tett javaslatot
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az európai borágazat versenyképességének, ellenálló…
Tovább olvasom >Meg kell őrizni a magyar bor forgalmát és hírnevét
Meg kell őrizni a magyar bor forgalmát és hírnevét –…
Tovább olvasom >Kitűnően szerepeltek a 2024-es évjáratú borok a XXI. Synvino Borversenyen
Összesen 400 nevezés érkezett az ország 18 borvidékéről a Syngenta…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvétra a hagyományos sonkát keresik a legtöbben
Húsvétra a hagyományos, lassú pácolású sonkát keresik a legtöbben, de…
Tovább olvasom >A csirkemell a kedvenc – újra emelkedik a húsfogyasztás Magyarországon
A hazai vásárlók továbbra is a baromfihúst részesítik előnyben –…
Tovább olvasom >A Dachser globális logisztikai vállalat növekvő éves bevételről számolt be
A globális logisztikai szolgáltató, a Dachser jelentősen növekedett 2024-ben, az…
Tovább olvasom >