Nő az érdeklődés a szakképzés iránt
Ünnepélyes tanévnyitó eseményt szervezett szeptember 2-án délután a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum. A több mint 400 pedagógust foglalkoztató, összesen 279 duális partnerrel rendelkező HVSZC rendezvényén mások mellett részt vett Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára, valamint File Sándor, a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára is.
Milibák-Veres Erika, a HVSZC főigazgatójának megnyitóját követően Pölöskei Gáborné az országos szakképzési hálózat eddig elért eredményeiről és további feladatairól beszélt a jelenlévőknek. A helyettes államtitkár egyebek között elmondta: „El kell fogadtatni a szakképzést, emelni kell annak társadalmi rangját. A szakképzés átalakítása lehetőséget teremtett erre, mellyel sikerült élniük az érintett pedagógusoknak, vezetőknek. Ennek eredményeként pozitív változások tapasztalhatók, amelyek egyik legfontosabbja, hogy a kedvezőtlen demográfiai folyamatok ellenére évek óta növekszik a szakképző intézménybe jelentkezők száma. Végső soron elmondható, hogy a szakképzés mára karrierré vált…”
File Sándor, a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára előadásában a vármegye gazdasági helyzetéről adott tájékoztatást, részletesen kitérve a cégek, intézmények ezzel összefüggő munkaerőpiaci igényeire.
Ezután Milibák-Veres Erika és Hegyi István kancellár közös előadásukban számoltak be a szakképzési centrum eredményeiről, munkájáról. Elsődleges feladatukként jelölték meg, hogy az általános iskolából minél több diákot irányítsanak a szakképzés felé, miközben a felnőttek számára is biztosítsák a szakképzés, átképzés lehetőségét, amiben kiemelt szerepe van a duális partneri hálózatnak. Az oktatás színvonala is folyamatosan emelkedik, amiben meghatározó a belső tudásmegosztás, a továbbképzések és az intézmények közötti munkacsoportok kiépítése és működése.
Mint azt a HVSZC-főigazgató kiemelte, a 2024/25-ös tanévet 4762 fővel indítják, 80%-uk tanulói, míg 20%-uk felnőttképzési jogviszonyban áll. Az érdeklődés egyértelmű elmozdulást mutat a technikumi képzések felé.
Az abszolút létszámadatok is komoly előrelépésről tanúskodnak. Míg 2022 és 2023 közt a tanulók létszáma lényegében stagnált, idén mind a tanulói-, mind a felnőttképzésben résztvevők létszáma emelkedett. Érdemben csökkent a lemorzsolódás, aminek leküzdésében eredménnyel alkalmazzák a rugalmas tanulási utakat. Meghatározó ágazatok a turizmus-vendéglátás, a kereskedelem, a specializált gép- és járműgyártás, a vegyipar és a gépészet, de a 23 ágazatban oktatott összesen 68 szakma népszerűsége a tanulók és felnőttek körében jelentősen eltér. Az előadás során megoldandó kihívásként hangzott el, hogy a főállású oktatói állomány idősödik. A megyében mindössze 10%-uk 40 év alatti, 55%-uk pedig 50 éves is elmúlt.
A szakképzési centrumnak számos képzése működik és indul folyamatosan gazdálkodó szervezetekkel, melyek a gyakorlati képzés mellett biztosítékot is jelentenek a naprakész, azonnal használható tudás elsajátítására. A HVSZC több új, korszerű tanműhelyt is átadott az elmúlt évben, a főigazgató pedig kiemelte, hogy a mostani időszak kiemelkedő célja, hogy az intézmény intenzívebben, a korábbinál proaktívabban toborozzon, és tájékoztassa célközönségét az elérhető lehetőségekről. A kommunikációtól egyértelműen az érdeklődés és a tanulói létszám további, jelentős emelkedését várják a következő években.
Kapcsolódó cikkeink
Innovatív fejlesztések az agrárszakképzésben
Az ágazati képzőközpontokban elindított okostanterem program célja, hogy a duális…
Tovább olvasom >Már tízből hat fiatal a szakképzést választja
Már tízből hatan a szakképzést választják az általános iskola nyolcadik…
Tovább olvasom >Pölöskei Gáborné: olyan szakmát adunk a fiataloknak, mely elősegíti a boldogulásukat
A kézdivásárhelyi Kanta Szakképző Központban zajló szakképzések lényege olyan szakmát…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >