NKFH-NAV: közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítási elleni küzdelem jegyében
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében; az ellenőrzés során több mint 100 jogsértést tártak fel – közölte az NKFH szerdán az MTI-vel.
A műveletben a különböző országok vámhatóságai és élelmiszerbiztonsági szakemberei működnek együtt a fogyasztók védelme érdekében.
A cél az élelmiszerlánc biztonságának növelése, a hamisított vagy nem megfelelő minőségű élelmiszerek felkutatása és a forgalomból kivonása, valamint az európai és nemzeti jogszabályok betartásának ellenőrzése volt
– ismertette az NKFH.
Az OPSON keretében végzett vizsgálatok különös figyelmet fordítottak az élelmiszerbiztonsági és fogyasztóvédelmi előírások betartására.
Kiemelték, hogy az élelmiszerhamisítás nem csupán gazdasági károkat okoz, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelenthet a fogyasztók számára. A hamisított vagy nem megfelelően jelölt termékek megtéveszthetik a vásárlókat, illetve allergiás reakciókat, akár súlyos egészségügyi problémákat is okozhatnak.
A művelet keretében az NKFH munkatársai három ellenőrzött egységben összesen 113 terméktétel vizsgálatát végezték el. Több mint 100 jogsértést tártak fel, 26 tételt lejárt minőségmegőrzési idő miatt azonnali hatállyal kivontak a forgalomból, míg 87 tételnél különböző jelölési hiányosságokat azonosítottak, így ezen termékek forgalmazását további feltételekhez kötötték. A feltárt jogsértések nyomán a bírságok kiszabása folyamatban van
– tették hozzá.
A közlemény idézte Német-Weingartner Lillát, az NKFH elnökét, aki elmondta: „az NKFH és a NAV közös fellépése hozzájárul a magyar piac tisztaságának megőrzéséhez, valamint a fogyasztók jogainak és egészségének védelméhez. Az OPSON művelet során szerzett tapasztalatokat a jövőbeni ellenőrzések során is hasznosítani fogjuk, és továbbra is kiemelten kezeljük az élelmiszerbiztonsági jogszabályok betartatását.”
A hatóságok felhívják a figyelmet arra, hogy a fogyasztók is jelentős szerepet játszanak az élelmiszerbiztonság fenntartásában. Érdemes figyelni a termékek csomagolásán található információkat, a minőségmegőrzési időt, valamint a jelölések pontosságát. Amennyiben bármilyen szabálytalanságot vagy gyanús terméket észlelnek, azt érdemes jelenteni az illetékes hatóságok felé.
Az NKFH a jövőben is rendszeresen végez célzott ellenőrzéseket, hogy visszaszorítsa az élelmiszerhamisítást és biztosítsa a magyar fogyasztók egészségét és biztonságát – írta az NKFH.
Kapcsolódó cikkeink
NKFH: az ellenőrzött hűtők negyedénél probléma volt az energiacímkézési szabályok betartásával
Idén tavasszal a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) irányítása…
Tovább olvasom >NKFH: hársfavirág teát hívott vissza a Spar
A Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. hársfavirág teát hívott vissza esetleges…
Tovább olvasom >Gyorsfagyasztott szilva visszahívását kezdeményezte növényvédőszer-maradék jelenléte miatt a fogyasztóvédelmi hatóság
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kezdeményezte a Sprint…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Tovább nőtt a fair trade Németországban
A németországi fair trade forgalom 2024-ben 11%-kal, 2,6 milliárd euróra…
Tovább olvasom >