NKFH: Magyarország 2024-ben is negyedik Európában a veszélyes termékek kiszűrésében
Tavaly minden eddiginél több, összesen 4137 figyelmeztetést regisztrált az uniós termékbiztonsági riasztási rendszer. A magyar hatóságok 365 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország, Olaszország, Németország és Svédország után ismét a negyedik helyet szerezte meg az európai országok között, megelőzve többek között Franciaországot, Lengyelországot és Ausztriát is – jelentette be a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH).
A Safety Gate az Európai Unió által működtetett gyorsriasztási rendszer, amely lehetővé teszi a nem élelmiszer jellegű veszélyes termékekről szóló információk gyors megosztását a tagállamok között. Ennek köszönhetően a nemzeti hatóságok – így a magyar piacfelügyeleti hatóságok is – gyorsan képesek beavatkozni a fogyasztók védelme érdekében.
A benyújtott magyar riasztások 47 százaléka kozmetikumokra vonatkozott, amelyeket a 2022 márciusától tiltott BMHCA jelenléte miatt minősítettek veszélyesnek. A BMHCA nevű mérgező anyag bőrszenzibilizációt okozhat, károsíthatja a reproduktív rendszert, valamint a születendő gyermekek egészségét.
Ezt követték a díszvilágítási füzérek (19 százalék) és elektromos készülékek (14 százalék), például hajszárítók, hosszabbítók és USB töltők, amelyek áramütés és égés kockázatot jelentettek. A bejelentett játékok esetében (11 százalék) továbbra is kiemelkedő kockázatot jelent a ftalát-tartalom, valamint a fulladásveszély, a halláskárosodás és a lángállóság hiánya.
A gépjárművek, a ruházati termékek, a gyermekgondozási eszközök, a sporteszközök és a lézerpointerek a fennmaradó riasztások között szerepeltek.
A közleményben Német-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke kifejtette, hogy „Magyarország évek óta az élmezőnyben van a veszélyes termékek kiszűrésében. A 365 riasztás 97 százaléka súlyos kockázatot jelölt, a fennmaradó rész közepes vagy magas kockázatú termék volt. Az aktív hatósági jelenlét hozzájárul nemcsak a hazai fogyasztók, hanem az egész Európai Unió lakosainak biztonságához.”
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok minden esetben intézkedtek a termékek forgalomból történő kivonása és indokolt esetben a fogyasztóktól történő visszahívása érdekében.
Az NKFH továbbra is elkötelezett a magyar fogyasztók biztonsága iránt, és minden eszközzel azon dolgozik, hogy hazánk piacán kizárólag biztonságos termékek legyenek elérhetők – erősítette meg a hatóság.
Kapcsolódó cikkeink
Indul a fogyasztóvédelmi konzultáció
Újabb kérdésben számít a kormány a magyar emberek véleményére, indul…
Tovább olvasom >NKFH: laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzik a textiltermékek jelölésének valódiságát
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzi…
Tovább olvasom >NKFH: több száz távol-keleti üzemeltetésű boltot és étteremet vizsgáltak a fogyasztóvédők
Több száz távol-keleti üzemeltetésű boltot, étteremet vizsgáltak a fogyasztóvédők, a…
Tovább olvasom >További cikkeink
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >Megújult a KOMETA – Jó étellel a jó életért
Buona vita!, azaz jó élet lett az olasz gyökerekkel is…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >