Nincs egységes álláspont a vasárnapi zárvatartásról
A parlament előtt két olyan törvényjavaslat is van, amely zárva tartaná a boltokat vasárnaponként. Egyet a kormánypárti képviselők jegyeznek, de elfogadása így sem biztos.
A KDNP változatlan formában újra benyújtja a tavalyi, szabad vasárnapról szóló javaslatát a parlamentnek, ennek értelmében a vasárnapi munkavégzést csak „kivételesen, indokolt mértékben és esetekben, szűken értelmezve” lehetne elrendelni. A KDNP először tavaly ősszel nyújtotta be a most újra elővett törvényjavaslatot, az előterjesztést az előző parlament azonban nem is tárgyalta. A múlt héten öt jobbikos képviselő szintén törvénymódosító javaslatot nyújtott be, amely a szabad vasárnap biztosításához szükséges változtatásokról szól.
A jobbikos és az újra benyújtásra kerülő KDNP-s javaslat fő csapásiránya megegyezik, mind a két indítvány azt tartalmazza, hogy egy évben csak 12 vasárnapon lehetnének nyitva az üzletek. A KDNP javaslata szerint mentességet kapnának a 280 négyzetméternél kisebb alapterületű üzletek, a Jobbik azonban csak az ennél is kisebb, 175 négyzetméternél kisebb üzleteknek engedné meg a vasárnapi nyitva tartást. Mentességet kapna az a bolt is a jobbikos javaslat szerint, amelynél a nyitva tartás maximum két fő foglalkoztatásával megoldható, míg a KDNP előterjesztése ilyen könnyítést nem tartalmaz.
Az [origo] megkereste a kormányt, támogatná-e akár a jobbikos, akár a KDNP-s javaslatot, a kormányzati kommunikációt intéző államtitkárság szerint „a kérdések még nem időszerűek”. A Fidesz-frakció azt közölte, hogy nincs egységes álláspontja a képviselő-csoportnak, a szakmai kabinetek egyeztetnek a kérdésről.
Rogán Antal, a parlament gazdasági és informatikai bizottságának fideszes elnöke a Népszabadságnak elmondta: a Fidesz és a KDNP frakciójának több képviselője is támogatná az üzletek vasárnapi zárva tartását, ugyanakkor Rogánnak az a véleménye, hogy egyelőre nem kell elrendelni a vasárnapi korlátozást, a jelenlegi gazdasági helyzetben ugyanis egy ilyen intézkedés emelné a munkanélküliséget, erre inkább egy gazdaságilag felívelő időszakban lenne lehetőség.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség tagjai megosztottak az ügyben: vannak cégek, amelyek azt mondják, kivétel nélkül minden üzlet legyen zárva; a kiskereskedők egy csoportja szerint legyenek kivételek; a harmadik tábor szerint nem kell semmiféle korlátozás, ők a cégekre bíznák, hogy mikor nyitnak ki.
Az áruházláncok tavasszal közölték, hogy elbocsátásokat hozhat a vasárnapi nyitva tartás korlátozása. Harrach Péter szerint azonban nem kell ettől félni, mert az áruházláncoknál már most is többet kell dolgozniuk a munkavállalóknak, ez kevesebb emberrel pedig nem tudnák ellátni.
Iglódi-Csató Judit, a Tesco kommunikációs igazgatója Harrach Péter véleményét, miszerint kevesen dolgoznak a hipermarketláncoknál, úgy kommentálta: a vállalatok – és ez nemcsak a kereskedelemre igaz – az optimális működésre törekszenek. Az áruházlánc kommunikációs vezetője elmondta azt is, azokban az országokban, amelyekre a vasárnapi boltzár ügyében a magyar politikusok sokszor hivatkoznak, a jogszabály minden piaci szereplőre vonatkozik, így nem diszkriminatív. Ha a kis alapterületű üzletek mentességet kapnának a kötelező szabad vasárnap alól, az diszkriminatív lépés lenne – tette hozzá.
Az 1993-as európai irányelvek előírták, hogy alapvetően a vasárnap a heti pihenőnap az európai munkavállalók számára. Ezt az irányelvet azonban 1996-ban visszavonta az Európai Bizottság, mondván, az európai törvényhozók nem adtak elegendő magyarázatot arra, hogy összefüggés lenne a munkamentes vasárnap és a dolgozók egészségének védelme között.
Az európai irányelv azt mondja ki, hogy egy pihenőnapnak kell lennie a héten, de minden tagállam maga dönti el, hogy melyik legyen az – írja az Origo.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >