Nielsen: továbbra is dobogón élelmiszer-kiskereskedelmünk forgalomnövekedése
Magyarország újra dobogós helyen az európai élelmiszer-kiskereskedelem növekedési rangsorában. Hazánkban a boltok bevétele 5,8 százalékkal emelkedett élelmiszerből valamint háztartási vegyi áruból a harmadik negyedév alatt, tavaly július-szeptemberhez viszonyítva. Ez a harmadik legnagyobb mutató Törökország és Ausztria után. (Előbbinél 12,4%, utóbbinál 5,9%). A huszonegy fejlett európai ország átlaga plusz 3,0 százalék. Többek között ezt állapítja meg a Nielsen fogyasztói információkat és ismereteket szolgáltató vállalat „Growthreporter” című, negyedévenkénti európai elemzése.
Már egymás után hatodszor került be élelmiszer-kiskereskedelmünk Európában a legjobb három közé, bevételének nagy növekedési arányával. Mennyiséget tekintve a magyar élelmiszer-üzletek 4,3 százalékkal többet adtak el, egyik harmadik negyedévről a másikra. Ennél nagyobb növekedést csak Lengyelországban értek el (5,0%). A vizsgált huszonegy európai ország átlaga plusz 1,3 százalék.
„A korábbi válságos időszak negatív trendjei után tavaly év eleje óta sorozatban már hetedik alkalommal nőtt a mennyiségi eladás a magyar élelmiszer-kiskereskedelemben, negyedévről negyedévre. Az átlagárak csak 1,5 százalékkal nőttek Magyarországon az idei harmadik negyedév során, tavaly július-szeptemberhez képest, míg Európában átlagosan 1,7 százalékkal” – állapítja meg Szűcs-Villányi Ágnes, a Nielsen kereskedelmi kapcsolatok osztályának vezetője. – „Élelmiszer-kiskereskedelmünk kedvező trendjei kapcsolódnak ahhoz, hogy hazánkban a fogyasztói bizalmi index három éves hullámvölgy után tavaly elkezdett növekedni. Derűlátásra ad okot a közeljövőt illetően, hogy a magyar fogyasztók bizalmi indexe öt éves rekordot ért el az idei harmadik negyedévben. Tapasztalataink szerint, ha a fogyasztói bizalom változik, hatása általában két negyedév múlva érződik a vásárlásokon is”.
Két országban csökkent az élelmiszerüzletek értékben mért eladása. Svájc újra sereghajtó mínusz 1,5 százalékkal, ami az értéket illeti, majd előtte Finnország (0,9) következik. Közülük Finnországban már a hatodik egymás után következő negyedévben negatív a trend. Svájcban pedig a harmadik negyedévben regisztráltak kisebb forgalmat.
Ha a többi visegrádi országot nézzük, mindegyikben meghaladja a 3,0 százalékos európai átlagot a forgalom növekedésének üteme. Lengyelországban 4,4% a mutató, Csehországban 3,5% míg Szlovákiában 3,3%.
Az öt nagy európai piac, a „big five” közül leginkább Spanyolországban javult a trend: a tavaly negyedik negyedévi mélypont óta meredeken emelkedik az értékben mért bolti eladások grafikonja, és most 3,0 százalékos bővülést jelez múlt év július-szeptemberhez viszonyítva. Ebből a szempontból Németországnál hullámvasútra emlékeztet a legutóbbi kilenc negyedév trendvonala. Most éppen plusz 2,3 százaléknál tart. Olaszországban 2, Franciaországban 1,1 százalék a növekedés mértéke a tavalyi harmadik negyedévhez viszonyítva. Az Egyesült Királyságban stagnál az eladás értéket tekintve.
A vizsgált országok közül legnagyobb mértékben, 12,4 százalékkal a török élelmiszerboltok forgalma bővült a harmadik negyedév során. Igaz, ezt az árak átlag 9,5 százalékos emelkedésével érték el. Második Ausztria, ahol a forgalom plusz 5,9 százaléka mellett átlagosan az árak csak 1,9 nőttek. (Nielsen)
Kapcsolódó cikkeink
MNB: lassú fordulat előtt a kereskedelmi ingatlanok piaca
A GDP várakozásoktól elmaradó növekedése még nem tudta érdemben támogatni…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom 4,1, százalékkal emelkedett augusztusban az előző év azonos időszakához viszonyítva
Augusztusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,2,…
Tovább olvasom >Még várat magára a fordulat a kiskereskedelemben – ágazati kitekintő
A kiskereskedelmi forgalmi adat a vártnál rosszabbul alakult júniusban. Ugyanakkor…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >