NGM: újabb intézkedések a hazai gyógyfürdők megerősítése érdekében – érdemben csökkennek az ágazat terhei
A kormányzat célja, hogy a GDP 13 százalékát előállító turizmus lendületét és versenyképességét hosszú távon tovább erősítse, és az ágazatban tevékenykedő vállalkozások terheit csökkentse. A turizmus meghatározó szegmensét jelentő hazai gyógyfürdők megerősítése érdekében a kormány módosítja a természetes gyógytényezőkről, közhasználatú fürdők létesítéséről és üzemeltetéséről szóló szabályozást, ezáltal célzottan csökkenti az ágazat terheit, és a hazai fürdők működési sajátosságaihoz igazodva rugalmasabb, korszerűbb szabályozást teremt – jelentette be szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A minisztérium felidézte, hogy a hazai gyógyfürdők nemcsak a belföldi turizmus motorjai, hanem kiemelt vonzerőt jelentenek a külföldi látogatók számára is: a Magyar Fürdőszövetség adatai szerint a hazánkba érkező turisták 70-80 százaléka épp a gyógy- és termálvizes szolgáltatások miatt választja Magyarországot. Bár a főváros a legnépszerűbb célpont, a vidéki térségek is nagy népszerűségnek örvendenek a hazai és nemzetközi utazók körében.
A fővárosban működő gyógyfürdők 2024-ben történelmi bevételi rekordot döntöttek, és kiemelkedő látogatóforgalmat értek el, a vidéki fürdővárosok közül Hévíz, Zalakaros, Hajdúszoboszló és Bük fürdői összesen több mint hárommillió vendéget fogadtak.
Kirobbanó teljesítményével a turisztikai ágazat már 2024-ben is meghatározó szerepet játszott a gazdaságban, idén ez tovább erősödhet, hisz az év első négy hónapjában összesen 4,6 millió vendég kapcsolódott ki Magyarországon, ami 11,1 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest, míg a hazai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma elérte 10,7 milliót, ami 5,3 százalékkal haladja meg a 2024-es eredményeket. Ebben a turizmus meghatározó szegmensét jelentő hazai fürdőszektornak is jelentős szerepe volt.
Mint kiemelték, a kormányzat a fürdők működésének szabályozását az elmúlt években úgy újította meg, hogy az figyelemmel van a különféle típusú fürdők eltérő jellegzetességeire, az új jogszabály módosítás -, amely a Magyar Közlönyben már meg is jelent – ezt folytatja tovább, figyelembe véve a társadalmi egyeztetés során beérkezett javaslatokat is.
A változások elősegítik a működési hatékonyság növelését, mérséklik az üzemeltetési költségeket, és támogatják az energiahatékonyságot is. A módosítás enyhíti a vízcserére vonatkozó előírásokat a forgatás alól mentesített medencék esetén. Továbbá 2026 végéig meghosszabbítja a gyógyvizes medencék szűrő-forgató rendszer üzemeltetése alóli felmentési engedélyek felülvizsgálatának határidejét. Emellett rugalmasabb előírásokat fogalmaz meg a szálláshelyeken működő, csak a vendégek által használt fürdők számára, ismertette az NGM.
A kormány azon dolgozik, hogy a dinamikusan bővülő hazai turizmus még intenzívebben járuljon hozzá a családok jólétéhez, a munkahelyteremtéshez és a vidéki turisztikai térségek fejlődéséhez. Stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely mintegy 400 ezer család számára biztosít megélhetést, és a tavalyi éves teljesítményét figyelembe véve a magyar gazdaság egyik legfontosabb húzóerejévé vált – hangsúlyozta a minisztérium.
Kapcsolódó cikkeink
Tenger, túra, távol-kelet: ezeken a nyomvonalakon mozognak a 2025-ös nyári utazási trendek
A magyar utazók idén nyáron is a bevált desztinációk felé…
Tovább olvasom >Az utazók 70%-a fizetne többet a zöld alternatíváért
A turizmus a globális szén-dioxid-kibocsátás közel 10%-áért felel, így egyre…
Tovább olvasom >Unitravel-csőd: utazás is lehet a kártérítés – de van, amit zsebből kell fizetni
Nemcsak pénzbeli kártérítést, hanem új utazási lehetőséget is választhatnak azok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >Új időszámítás az Oreo-nál
Social nyereményjátékkal startolt, a napokban pedig lokális fókuszú kommunikációval erősít…
Tovább olvasom >Tenger, túra, távol-kelet: ezeken a nyomvonalakon mozognak a 2025-ös nyári utazási trendek
A magyar utazók idén nyáron is a bevált desztinációk felé…
Tovább olvasom >