NGM: repülőrajtot vett januárban a kiskereskedelemi forgalom
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) naptárhatástól megtisztított adatai szerint januárban az előző év azonos időszakához képest a kiskereskedelmi forgalom volumene 4,7 százalékkal emelkedett, míg 2024 decemberéhez viszonyítva 2,2 százalékos növekedést mutatott. Tehát éves és havi bázis alapján is jelentős bővülést tapasztalhatunk – állapította meg a legfrissebb fogyasztási adatokhoz fűzött kommentárjában csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az adatok között kiemelték, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek esetében az értékesítés volumene 4,7 százalékkal emelkedett. A nem élelmiszer kiskereskedelemben ennél is nagyobb mértékben, 5,6 százalékkal bővült az értékesítési volumen. Ezen belül a gyógyszer-, gyógyászati termék- és illatszerüzletekben 9,7 százalékkal, a bútor- és műszaki cikk üzletekben 7,8 százalékkal, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 6,7 százalékkal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 4,7 százalékkal növekedett az értékesítés.
Az NGM kiemelte:
a kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így a családok több pénzből tudjanak gazdálkodni, ezáltal többet is tudjanak fogyasztani. Ehhez járul hozzá a teljes foglalkoztatottság, és a 16 hónapja tartó, legutóbb 6,1 százalékot kitevő reálbéremelkedés is, amelynek hatására folyamatosan erősödik a lakosság bizalma.
A kormány elkötelezett abban, hogy megvédje a magyar családokat és nyugdíjasokat az árak elfogadhatatlan mértékű emelésétől, ezért határozottan fellép az árnövelőkkel szemben. A megfizethető élelmiszerárak biztosítása érdekében továbbra is működteti az online árfigyelő rendszert, amely korábban már hatékony eszközként bizonyult a túlzott élelmiszeráremeléssel szemben emlékeztetett az NGM.
Ismét kilátásba helyezték, hogy a nyomon követett termékek köre 100 kategóriára bővülhet, és olyan alapvető élelmiszerek is szerepelnek majd rajta, mint a hal, kávé, tea, rizs, tejszín, marhahús, zsemle és kakaópor.
Külön kitértek arra is, hogy a nyugdíjasok támogatására a kormány egyedülálló áfavisszatérítési rendszert vezet be, amelynek során az alapvető élelmiszerek – köztük a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek – áfáját a nyugdíjasok visszakapják egy külön erre a célra kialakított kártya segítségével. Az intézkedés több mint 2-2,5 millió nyugdíjas számára nyújthat érdemi anyagi segítséget, és hozzájárulhat a fogyasztás további bővüléséhez is.
Ismételten felhívták a figyelmet arra, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium elvárja a kiskereskedelmi láncoktól, hogy önkéntesen csökkentsék áraikat. A tárca elvárása, hogy a kiskereskedelmi láncok jövő hét elejére jelezzék szándékaikat.
Amennyiben az önkéntes árkorlátozás nem eredményezi az árak érezhető csökkenését, úgy a Nemzetgazdasági Minisztérium kész hatósági eszközökkel beavatkozni az árnövelőkkel szemben.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a legtöbb tejtermék ára áprilisban
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >Új lépés a kkv-k megerősítése érdekében, elindult a Nemzeti Bajnokok hitelprogram
Megjelent a GINOP Plusz Nemzeti Bajnokok pályázati felhívás, amelyben 155…
Tovább olvasom >Nagy Márton: hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre
Hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Itthon csak importban fogy a bio – kitörési pont lehet a közétkeztetés
Bár a bioélelmiszerek hazai kiskereskedelmi forgalma dinamikusan nő, még mindig…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >Nem a patikákon múlik – önkéntes árkorlátot kérne a kormány a gyógyszerpiaci szereplőktől
A kormány a nem támogatott gyógyszerek árának letörését tűzte ki…
Tovább olvasom >