NGM: már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban
Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére a kormány mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében – hangsúlyozta hétfői közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Mint írták, a Demján Sándor Program keretében a kormány több, mint 1400 milliárd forintnyi forrással támogatja a vállalkozások megerősítését, így nemcsak a gazdaság fejlődéséhez, hanem a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
A közlemény szerint a 100 milliárdos Demján Sándor Tőkeprogram keretében már 55 tőkebefektetésről és 10,8 milliárd forintról született döntés.
Az egyedülálló kormányzati kezdeményezés alig néhány hónap alatt a várakozásokat is meghaladó érdeklődést váltott ki a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások körében. A tőkefinanszírozást elnyert vállalkozások tevékenységi köre széles palettát fed le, van köztük IT-tanácsadó, acélszerkezet-gyártó, vendéglátóegység és egészségügyi szolgáltató is – ismertette a minisztérium.
Szabados Richárd, az NGM kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a közleményben kiemelte: a program egyik legnagyobb előnye, hogy a piaci tőkebefektetéseknél megszokott hozamszinthez képest 50-70 százalékkal alacsonyabb, évi mindössze 5 százalékos hozamelvárás mellett kínál tőkét. Ez segíti a vállalkozásokat abban is, hogy hitelképesebbé váljanak, a friss tőkével megerősödött vállalkozások könnyebben pályázhatnak a Demján Sándor Program egyéb elemeire, így például a KKV Technológia Plusz kamatmentes kölcsönre, vagy a piaci szinteknél lényegesen alacsonyabb kamat mellett hozzáférhető Széchenyi Kártya vagy EXIM Exportösztönző hitelekre is.
Felidézték: a tőkeprogram célja, hogy a strukturálisan tőkeszegény hazai kkv-szektornak érdemi forrást biztosítson. Eddig évente legfeljebb néhány tucat növekedési fázisban lévő kkv igényelt állami tőkebefektetést – a most elért döntésszám már önmagában meghaladja ezt.
Az NGM kitért arra is, hogy a tőkefinanszírozás sok szempontból rugalmasabb, mint a hitel, ugyanakkor minden esetben egyedi értékelést, döntést és hosszú távú partnerséget feltételez. A cél, hogy a teljes program során 500-600 vállalkozás jusson fejlesztési tőkéhez.
Annak érdekében, hogy a vállalkozások még szélesebb körben vehessék igénybe a támogatást, a felhívás hétfőtől több ponton módosult. A változások között kiemelkedik, hogy immár lehetőség nyílik follow-on befektetésekre is, vagyis azok a cégek, amelyek már sikeresen lezártak egy projektet, újra pályázhatnak. Továbbá az akvizíció, valamint a tulajdonosi és vezetői kivásárlás is bekerült a támogatható tevékenységek közé. A termékleírás kiegészült a fenntartási kötelezettséggel, valamint tovább bővült a támogatható költségek köre: már sales és marketing kiadások, személyi jellegű költségek, képzések, készletfinanszírozás, illetve tanácsadói és szakértői díjak is finanszírozhatók a program keretében – hívta fel a figyelmet az NGM.
Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, az MKIK Tőkealap-kezelő igazgatóságának elnöke a közleményben hangsúlyozta: „a tavaly ősz óta működő új kamarai vezetés számára óriási szakmai elismerés, hogy a Demján Program legegyedibb programpontjának lebonyolítását a kormány az MKIK-ra bízta. De még ennél is fontosabb visszaigazolás, hogy a vállalkozások részéről minden várakozást felülmúló érdeklődés mutatkozik – eddig több mint 1320 regisztrációnál tartunk”. A cégeket láthatóan egyáltalán nem zavarja, hogy a kamara – bár csupán 1 százalékos tulajdonrésszel – fejlesztési partnerként segíti terveik megvalósítását – tette hozzá.
A befektetést elnyert vállalkozások számára a finanszírozási mix megtervezéséhez, a tervezett beruházások megvalósításához, vagy akár az üzleti lehetőségek feltérképezéséhez komoly segítséget nyújthat a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség által működtetett Demján Sándor Tanácsadási Voucher Program, amelyet rendkívül kedvezményesen, akár 80 százalékos támogatással vehetnek igénybe a vállalkozások – emlékeztetett Szabados Richárd.
A Demján Sándor Tőkeprogram erőssége, hogy nemcsak tőkét biztosít, hanem folyamatos szakmai felkészítést is nyújt a jelentkező cégeknek, a cél egy erősebb, versenyképesebb és finanszírozhatóbb magyar kkv-szektor létrehozása – jegyezte meg az NGM.
A tőkeprogram részletes feltételei elérhetőek: https://mkik.hu/tokeprogram linken.
Kapcsolódó cikkeink
NGM-helyettes államtitkár: még várják a jelentkezőket a Nyári diákmunka programra
Már több mint 21 ezren vállaltak munkát a Nyári diákmunka…
Tovább olvasom >Új lendület a vidéki vállalkozásoknak: kamatmentes hitellel segít a kormány
Július 15-től új lehetőséggel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram:…
Tovább olvasom >Nyugták új korszaka: már elérhető az e-pénztárgép, 2026-tól kötelező lesz
2026. szeptember 1-jétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Minden korty egy új fejezet – teljesen megújul és szintet is lép a BB bor- és pezsgőcsalád
A borkészítés minden fázisát elemezve és átgondolva, a legújabb trendeknek…
Tovább olvasom >A Burberry negyedéves bevétele 5,5 százalékkal csökkent
A brit Burberry Group, a világ egyik vezető luxus ruházati…
Tovább olvasom >Az amerikai fagylaltnap alkalmából akció indult vasárnap a Balatonnál
Ezer gombóc fagylaltkupont rejtenek el vasárnaptól a Balaton körül az…
Tovább olvasom >