NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így a családok több pénzből tudjanak gazdálkodni, ezáltal pedig többet is tudjanak fogyasztani – így kommentálta a kiskereskedelmi forgalomról közölt legfrissebb statisztikai jelentést a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A közleményben felidézik, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2024 novemberében folytatódott a kiskereskedelmi forgalom tavaly január óta tartó trendszerű növekedése. A naptárhatástól megtisztított adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, 2024 októberéhez képest pedig további 0,6 százalékkal bővült.
Novemberben ismét jelentős növekedés volt megfigyelhető az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek esetében, ahol az előző évhez képest 5,3 százalékkal növekedve az értékesítés volumene meghaladta a 611 milliárd forintot.
Az év első tizenegy hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összességében 2,9 százalékkal bővült, és várható, hogy az év hátralevő részében is növekedés következik, ami további lendületet ad a gazdaságnak.
Az NGM szerint az adatok rávilágítanak, hogy a lakosság bizalma egyre inkább kezd visszatérni, egyre bátrabban és többet költenek. A kiskereskedelmi forgalom folyamatos bővülését elsősorban a több mint egy éve tartó, legutóbb 9,4 százalékot kitevő dinamikus reálbéremelkedés, valamint az alacsony szintre visszaszorított infláció teszi lehetővé.
Az NGM kiemelte: a családok érdekében a kormány változatlanul elkötelezett a kiskereskedelemben zajló tisztességes és fokozott intenzitású verseny mellett, ezért továbbra is fenntartja az online árfigyelő működését. A fogyasztói bizalmat tovább növeli a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság felállítása, amely határozottan és hatékonyan lép fel a termékbiztonság, a magyar fogyasztók és a családok védelme érdekében.
Megerősítették: a kormány alacsony szinten tartja az inflációt és azon dolgozik, hogy a családoknak minél több jövedelme legyen. A 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterv keretében hároméves bérmegállapodás jött létre, amely garantálja, hogy a családok jövedelmének vásárlóereje a következő években jelentősen növekedjen. A minimálbér 2027-re 40 százalékkal fog emelkedni: idén 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal 328 600 forintra, 2027-re pedig 14 százalékkal 374 600 forintra – idézte fel végezetül az NGM.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: a kormány azon dolgozik, hogy megerősítse a hazai ipart, melyet a német gazdaság válságos állapota fékez
A kormány azon dolgozik, hogy megerősítse a hazai ipart, melyet…
Tovább olvasom >NGM: szárnyal a turizmus, novemberben 17 százalékkal bővült a vendégforgalom
Újabb csúcsokat döntött a hazai turizmus 2024 novemberében: a vendégek…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >Hatszoros különbség a települések között – A 2023-as nettó keresetek alakulása településenként
A 2023. évi nettó keresetek települések szerinti alakulását vizsgálta meg…
Tovább olvasom >