NGM kontra OKSZ: nő a fogyasztás az árréscsökkentés miatt – állítja a kormány
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint a kormányzati árréscsökkentés nem visszavetette, hanem érdemben növelte a kiskereskedelmi forgalmat – az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) állításai szerintük „félrevezetők és megalapozatlanok” – írja az Mfor.hu.
Újabb nyilvános vita bontakozott ki a kiskereskedelem helyzetéről: a kormány szerint az OKSZ „hamis párhuzamot” vont a márciusi forgalmi adatok és az árréscsökkentés között, és hibás következtetéseket fogalmazott meg. Az OKSZ korábban arra utalt, hogy a hatóságilag csökkentett árak ellenére sem élénkült érdemben a kiskereskedelem, sőt, a kereslet is csökkent.
„A józan ésszel is szembemegy”
Az NGM álláspontja szerint az a felvetés, hogy az alacsonyabb árak csökkenő keresletet eredményeznének, „szembe megy a józan ésszel és a közgazdaságtan alapvetéseivel”. Épp ellenkezőleg: a minisztérium szerint az árréscsökkentés jelentős mértékben hozzájárult a lakossági fogyasztás bővüléséhez.
Kiemelik: még az OKSZ saját közleménye is elismeri, hogy az intézkedés után „vásárlási hullám” indult el – ezt azonban a hivatalos KSH-adatok egyelőre nem tükrözik.
Miért nem látszik még az adatokban?
A kormány szerint két ok miatt nem jelentkezik még a statisztikákban az árréscsökkentés hatása:
-
Húsvéthatás – míg tavaly márciusban, idén április második felében volt húsvét, így az ünnepi nagybevásárlások időzítése is eltérő.
-
KSH módszertan – a KSH minden hónap 20-áig gyűjt adatot, az árréscsökkentést viszont március 17-én vezették be. Így az intézkedés hatása csak részben jelenhetett meg a márciusi számokban.
Az NGM ezért arra figyelmeztet: a márciusi és áprilisi adatokat együtt kell értékelni, ezek együttesen adnak majd pontos képet a kiskereskedelem alakulásáról.
Áprilisra már felfutást várnak
A minisztérium az online pénztárgépek forgalmi adatai alapján már most az év legnagyobb növekedésére számít áprilisban: a becslések szerint a bővülés mértéke akár 5–6 százalék fölé is emelkedhet. Ennek egyik fő oka szerintük az árréscsökkentés hatása.
Az NGM szerint jelenleg 905 termék ára átlagosan 19,3 százalékkal alacsonyabb, mint korábban. Ez a kormány szerint egyértelműen ösztönzi a fogyasztást, így hozzájárul a gazdasági növekedéshez is.
„Spekulatív” az OKSZ véleménye?
A minisztérium szerint az OKSZ azon állítása, hogy az árréscsökkentés miatti fogyasztásnövekedés csupán átmeneti lehet, és a kormányzati intézkedések bizonytalanságot keltenek a vásárlókban, „teljesen spekulatív és minden alapot nélkülöz”.
A kormány célja – áll a közleményben – az, hogy „az árak letörésén és a fogyasztás bővülésén keresztül a gazdaság növekedése is újabb lendületet vegyen”.
Kapcsolódó cikkeink
Az NGM elégedett a kiskereskedelmi forgalom bővülésével
A kiskereskedelmi forgalom márciusi megtorpanása csupán átmeneti, technikai jelenség, amelynek…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >További cikkeink
Trade marketing, az elengedhetetlen? – Szerelmem a trade marketing – idén is
A Trade Marketing Klub hagyományos, online konferenciája, a Szerelmem a…
Tovább olvasom >Tedd láthatóvá a minőséget! Válaszd a Kiváló Termék védjegyet!
A fogyasztói tudatosság erősödésével nő a kereslet a kiváló minőségű…
Tovább olvasom >Rugalmasabb nyitvatartást sürgetnek a német kereskedelmi szervezetek
Rheinland-Pfalz tartomány ipari és kereskedelmi kamarái, valamint önkormányzati érdekképviseletei rugalmasabb…
Tovább olvasom >