NGM: a keresetek növekedése elsősorban a bérmegállapodásnak köszönhető
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára szerint a keresetek növekedése elsősorban annak köszönhető, hogy tavaly novemberben egy hosszú folyamat eredményeként komoly bérmegállapodást kötöttek, adócsökkentésről egyeztek meg a kormányzat, a munkaadók és a munkavállalók képviselői.
Cseresnyés Péter az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) bejelentésére reagált, amely szerint szeptemberben 13,6 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva.
Az államtitkár felidézte, hogy két évre előre meghatározták a minimálbér és a garantált bérminimum emelését, valamint csökkentették a bérre rakódó adóterheket.
A minimálbér és a garantált bérminimum az idei 15, illetve 25 százalékos emelkedés után jövőre újabb 8, és 12 százalékkal nő.
Emellett januártól 5 százalékponttal csökkentek a bérre rakódó adók, amelyek a jövő évtől további 2 százalékponttal mérséklődnek az eredeti megállapodás szerint. Cseresnyés Péter megerősítette: mivel a versenyszféra bérnövekedése meghaladta a megállapodásban rögzített mértéket, a bérre rakódó adók további 0,5 százalékponttal csökkennek. Jövőre tehát 2,5 százalékponttal mérséklődnek a terhek – hangsúlyozta.
A minimálbér és a garantált bérminimum emelése komoly hatást gyakorolt az egyéb keresetekre is, amelyek korábbi 4-6 százalékos növekedése 13 százalékosra ugrott.
Noha a béremelkedés általános, a köz- és a versenyszférát külön kell választani – jegyezte meg. A versenyszférába tartozó kis- és középvállalkozásoknál 8-8,5 százalékkal nőttek a reálbérek.
Az államtitkár közölte, hogy a keresetek további emelkedésére számítanak egyebek mellett azért, mert a tavaly novemberi bérmegállapodás olyan kitételt is tartalmazott, amely 2019-től még néhány évig bizonyos feltételekkel tovább csökkenti a bérre rakódó adókat. Amennyiben tehát a versenyszféra reálbérei jövőre több mint 6 százalékkal emelkednek, 2019-től újabb 2 százalékponttal mérséklődnek a terhek – mondta Cseresnyés Péter. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
NGM: már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban
Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére a kormány mindent megtesz a hazai kkv-k…
Tovább olvasom >NGM-helyettes államtitkár: még várják a jelentkezőket a Nyári diákmunka programra
Már több mint 21 ezren vállaltak munkát a Nyári diákmunka…
Tovább olvasom >Nyugták új korszaka: már elérhető az e-pénztárgép, 2026-tól kötelező lesz
2026. szeptember 1-jétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Kiszámíthatatlan szezont hozott 2025 a csonthéjas gyümölcsök piacán
Ellentétes tendenciák jellemzik a 2025-ös csonthéjas gyümölcsszezont világszerte: miközben egyes…
Tovább olvasom >Hódít a #MatchaTok: a japán zöldtea por lett a közösségi média új kedvence
A TikTokon elindult #MatchaTok trend szélsebesen meghódította a világot: a…
Tovább olvasom >