NGM: jelentős hatása van az árréscsökkentésnek: az infláció már márciusban 4,7 százalékra esett
Az indokolatlanul magas áremeléseket a kormány nem tűrte tovább, ezért a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében árréscsökkentést vezetett be, amelynek köszönhetően mintegy 1000 termék árát sikerült csökkenteni, illetve megfékezni. Mára az árrés-csökkentés hatására 18,8 százalékkal lettek olcsóbbak az érintett termékek árai – emelte ki a márciusi inflációs adatokhoz fűzött kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Hozzátették, a kormány a szolgáltatások áremelésével szemben is harcol, ezért tárgyalásokat folytat a bankokkal és a telekommunikációs cégekkel, akiktől önkéntes árkorlátozást vár el.
Felidézték: a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján, az előzetes kormányzati jelzésekkel összhangban, az infláció már márciusban csökkent, éves alapon 4,7 százalékot ért el, míg havi alapon stagnálást mutatott. A márciusi adatok szerint az élelmiszerek ára éves szinten 7 százalékkal volt magasabb, havi alapon pedig az árak stagnáltak.
Az NGM hangsúlyozta, az árréscsökkentés nélkül további élelmiszeráremelkedés következett volna be. A kormány az elfogadhatatlan élelmiszerárak megfékezése érdekében határozott lépéseket tett és bevezette az árréscsökkentést.
A kormányzati intézkedés hatása azonnali és brutális volt: a KSH minden hónap 20-áig rögzíti az áradatokat, az árréscsökkentés pedig március 17-én lépett életbe, azaz az intézkedés ezen rövid időszak alatt is jelentős hatást váltott ki, azonnal hatott és megfogta az árakat.
Részletezték: az árréscsökkentés bevezetésekor átlagosan 17,7 százalékkal mérsékelte az árakat, mára pedig már 894 termék lett olcsóbb, átlagosan 18,8 százalékkal. Az árréscsökkentés folyamatosan érezteti hatását, így áprilisban az infláció 4 százalék körüli szintre mérséklődhet, míg az élelmiszerinfláció 5 százalék alá csökkenhet – prognosztizálta az NGM.
Az árréscsökkentés hatására mára a sertészsír ára 31,2 százalékkal, a sütőmargarin ára 30,2 százalékkal, a natúr joghurt ára 28,5 százalékkal, a finomliszt ára 21,4 százalékkal a tehéntúró ára pedig 18,2 százalékkal lett kedvezőbb.
Az árak mérséklődése a laktózmentes termékeket is érintette, így a családok a laktózmentes natúr joghurtot 35,6 százalékkal, a laktózmentes trappista sajtot 25,6 százalékkal, a laktózmentes tejet pedig 25 százalékkal tudták olcsóbban megvásárolni az üzletekben.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok is részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben
A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok önkéntes alapon vállalják…
Tovább olvasom >Márciusban is 2,7 százalékos volt az éves infláció Csehországban
Márciusban éves szinten 2,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Csehországban,…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >További cikkeink
A Promóciók napján átadásra kerültek az „Év Promóciója 2025” díjak
Idén 17. alkalommal került megrendezésre, a Trade magazin szervezésében az…
Tovább olvasom >Húsvétkor indul a szabadtéri szezon a játékpiacon
A kisgyermekes családokban az ajándékozás továbbra is a húsvét meghatározó…
Tovább olvasom >A Trump-vámok a gyógyszeriparra is kihatnak
Donald Trump új vámterve a gyógyszerimport visszaszorítását és az amerikai…
Tovább olvasom >