NGM: a bővülő foglalkoztatás, az szja-csökkentés és az alacsony infláció miatt nőtt a kiskereskedelem
A rekordméretű foglalkoztatásnak, a személyi jövedelemadó (szja) egy százalékpontos csökkentésének, illetve az alacsony inflációnak is köszönhető, hogy februárban 6,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző év hasonló időszakához képest – mondta Marczinkó Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán hétfőn.
A helyettes államtitkár kiemelte, az élelmiszerek, a nem élelmiszer jellegű termékek és az üzemanyagok forgalma egyaránt nőtt.
Marczinkó Zoltán kifejtette, nem attól függ az emberek vásárlási kedve, hogy nyitva vannak-e az üzletek vasárnap, hanem attól, hogy mennyi pénzt visznek haza.
A helyettes államtitkár szerint az év egészében növeli a forgalmat a foglalkoztatottság magas szintje, az szja-csökkentés és az alacsony infláció, ugyanakkor az online pénztárgépek fehérítő hatása már kisebb lesz. Emiatt Marczinkó Zoltán mérsékeltebb növekedésre számít idén, mint 2015-ben.
A nemzetgazdasági tárca az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte, hogy sorozatban a 32. hónapja erősödik az ágazat. A februári növekedéssel Magyarország az ötödik leggyorsabb bővülést érte el az Európai Unióban.
A közlemény szerint a kiskereskedelmi forgalmi adatok megerősítik, hogy a háztartások vásárlási kedve visszatért, és jövedelmi kilátásaikat sokkal pozitívabban látják.
Az idén a kiskereskedelmi forgalom további növekedése várható, amelyet a devizahitelek rendezésén túl egyrészt a tovább emelkedő reáljövedelmek és a rekordmértékű foglalkoztatás, másrészt olyan kormányzati intézkedések is támogatnak, mint például a kétgyermekes családok adókedvezményének megemelése, egyes állami közszolgáltatások díjának és bizonyos illetékeknek a mérséklése vagy eltörlése, a sertés tőkehús általános forgalmi adójának 27-ről 5 százalékra csökkentése, valamint a személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkentése – hangsúlyozta az NGM. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >NGM: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok is részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben
A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok önkéntes alapon vállalják…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >