NGM: a bővülő foglalkoztatás, az szja-csökkentés és az alacsony infláció miatt nőtt a kiskereskedelem
A rekordméretű foglalkoztatásnak, a személyi jövedelemadó (szja) egy százalékpontos csökkentésének, illetve az alacsony inflációnak is köszönhető, hogy februárban 6,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző év hasonló időszakához képest – mondta Marczinkó Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán hétfőn.
A helyettes államtitkár kiemelte, az élelmiszerek, a nem élelmiszer jellegű termékek és az üzemanyagok forgalma egyaránt nőtt.
Marczinkó Zoltán kifejtette, nem attól függ az emberek vásárlási kedve, hogy nyitva vannak-e az üzletek vasárnap, hanem attól, hogy mennyi pénzt visznek haza.
A helyettes államtitkár szerint az év egészében növeli a forgalmat a foglalkoztatottság magas szintje, az szja-csökkentés és az alacsony infláció, ugyanakkor az online pénztárgépek fehérítő hatása már kisebb lesz. Emiatt Marczinkó Zoltán mérsékeltebb növekedésre számít idén, mint 2015-ben.
A nemzetgazdasági tárca az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte, hogy sorozatban a 32. hónapja erősödik az ágazat. A februári növekedéssel Magyarország az ötödik leggyorsabb bővülést érte el az Európai Unióban.
A közlemény szerint a kiskereskedelmi forgalmi adatok megerősítik, hogy a háztartások vásárlási kedve visszatért, és jövedelmi kilátásaikat sokkal pozitívabban látják.
Az idén a kiskereskedelmi forgalom további növekedése várható, amelyet a devizahitelek rendezésén túl egyrészt a tovább emelkedő reáljövedelmek és a rekordmértékű foglalkoztatás, másrészt olyan kormányzati intézkedések is támogatnak, mint például a kétgyermekes családok adókedvezményének megemelése, egyes állami közszolgáltatások díjának és bizonyos illetékeknek a mérséklése vagy eltörlése, a sertés tőkehús általános forgalmi adójának 27-ről 5 százalékra csökkentése, valamint a személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkentése – hangsúlyozta az NGM. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Van okunk óvatos optimizmusra
Hogyan alakul a magyar gazdaság a következő években? Milyen kihívásokkal…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >Bank360: Bevezeti a kormány az automatikus inflációkövető adóemeléseket
Automatikus adóemelést vezet be több adónál is a kormány. A…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >