NGM: a bérmegállapodás révén tovább bővülhet a kiskereskedelem
Tavaly novemberben a kormány és a szociális partnerek által elfogadott bérmegállapodás révén idén jelentősen emelkedik a minimálbér és szakmunkás garantált bérminimum ezáltal pedig tovább bővül majd a kiskereskedelmi forgalom, ami hozzájárul a GDP növekedéséhez is – mondta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira reagálva.
A KSH legfrissebb közlése szerint a kiskereskedelmi forgalom 4,5 százalékkal haladta meg tavaly novemberben az egy évvel korábbit.
Az államtitkár hozzátette: a kiskereskedelemi forgalom 4,5 százalékos növekedése elmarad a lakosság jövedelmi emelkedésétől, ami az emberek megtakarítási hajlandóságára mutat rá.
Lepsényi István szerint a nem élelmiszer jellegű kiskereskedelem erősödése azzal magyarázható, hogy a lakosság most kezdi behozni elhalasztott vásárlásait.
Kiemelte: a kiskereskedelmi forgalom emelkedése egyebek mellett annak köszönhető, hogy nőtt a családok jövedelme, emelkedtek a fizetések, csökkent a munkanélküliség és alacsony az infláció.
Szerdán kiadott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében azt emelte ki, hogy már negyvenegy hónapja folyamatosan bővül a kiskereskedelmi forgalom.
Nemzetközi összehasonlításban a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése novemberben meghaladta az Európai Unió 3,4 százalékos átlagát.
A nemélelmiszer-kiskereskedelem több hónapja tartó nagymértékű bővülésből is látható, hogy Magyarország és vele az emberek vásárlóereje erősödik, a tartós fogyasztási cikkek egyre nagyobb súlyt képviselnek a fogyasztói kosárban. A masszív bértömeg-növekedés és az emelkedő lakossági bizalom következtében 2016-ban a háztartások fogyasztási kiadása a decemberi Makrogazdasági és költségvetési előrejelzéssel összhangban 5 százalékkal növekedhetett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >Az unióban is drágul a tojás
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és…
Tovább olvasom >Emelkedett a könnyű és a nehéz bárány ára is
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) rövid távú előrevetítése…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >