NGM: a bérmegállapodás révén tovább bővülhet a kiskereskedelem
Tavaly novemberben a kormány és a szociális partnerek által elfogadott bérmegállapodás révén idén jelentősen emelkedik a minimálbér és szakmunkás garantált bérminimum ezáltal pedig tovább bővül majd a kiskereskedelmi forgalom, ami hozzájárul a GDP növekedéséhez is – mondta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira reagálva.
A KSH legfrissebb közlése szerint a kiskereskedelmi forgalom 4,5 százalékkal haladta meg tavaly novemberben az egy évvel korábbit.
Az államtitkár hozzátette: a kiskereskedelemi forgalom 4,5 százalékos növekedése elmarad a lakosság jövedelmi emelkedésétől, ami az emberek megtakarítási hajlandóságára mutat rá.
Lepsényi István szerint a nem élelmiszer jellegű kiskereskedelem erősödése azzal magyarázható, hogy a lakosság most kezdi behozni elhalasztott vásárlásait.
Kiemelte: a kiskereskedelmi forgalom emelkedése egyebek mellett annak köszönhető, hogy nőtt a családok jövedelme, emelkedtek a fizetések, csökkent a munkanélküliség és alacsony az infláció.
Szerdán kiadott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében azt emelte ki, hogy már negyvenegy hónapja folyamatosan bővül a kiskereskedelmi forgalom.
Nemzetközi összehasonlításban a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése novemberben meghaladta az Európai Unió 3,4 százalékos átlagát.
A nemélelmiszer-kiskereskedelem több hónapja tartó nagymértékű bővülésből is látható, hogy Magyarország és vele az emberek vásárlóereje erősödik, a tartós fogyasztási cikkek egyre nagyobb súlyt képviselnek a fogyasztói kosárban. A masszív bértömeg-növekedés és az emelkedő lakossági bizalom következtében 2016-ban a háztartások fogyasztási kiadása a decemberi Makrogazdasági és költségvetési előrejelzéssel összhangban 5 százalékkal növekedhetett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Ez az év már valóban az adatmenedzsment éve lesz
Az élelmiszer-kiskereskedelmi szektor sikere idén nagyban múlhat az árképzés, az…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kamatkedvezmény a zöldhitelre
Még kedvezőbb lesz a népszerű lakáscélú zöldhitel a K&H-nál. A legnépszerűbb…
Tovább olvasom >Friss felmérés: A visszautasítástól való félelem bénítja a vállalkozásokat
Egy friss felmérés szerint a vállalkozások 33 százaléka a visszautasítástól…
Tovább olvasom >Jelentősen nőtt az Alibaba negyedéves nyeresége
Az Alibaba Group Holding kínai e-kereskedelmi óriás adózott eredménye jelentősen…
Tovább olvasom >