NGM: az online pénztárgépek csökkentik az adminisztrációt
A számlázás előírásainak való megfelelés az online pénztárgépek használatához képest lassíthatja az üzletmenetet, a gépi nyugtaadásra kötelezett vállalkozók azonban bármikor dönthetnek az online kasszák mellett, s akkor azonnal mentesülnek a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) által sérelmezett adatszolgáltatási kötelezettség alól is – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A szaktárca szerdai közleményében emlékeztet: a nyugtaadásra kötelezett vállalkozásoknak lehetőségük van arra, hogy az online pénztárgép használata helyett – a számlázáshoz kapcsolódó szigorúbb jogszabályi előírások betartása mellett – áttérjenek a számlázó programok használatára.
A számlázás alkalmazása nem kötelezettség, hanem egy jogszabály alapján biztosított lehetőség a vállalkozások számára. A gyakorlati alkalmazhatóságot kétségkívül nehezítheti a vállalkozó azon döntése, hogy nyugta helyett minden esetben számlát bocsát ki, az áfatörvény ugyanis sokkal szigorúbb követelményeket szab a számlakibocsátás esetére, elég csak a számla kötelező tartalmi elemeire gondolni – írja a tárca.
Amennyiben a vállalkozás a változatlanul szigorúbb követelmények ellenére a számlázás mellett dönt, a szabályozás alapján ezt a szándékot előzetesen be kell jelentenie az adóhatóságnak, majd hetente – először 2014. március 6-án – adatot kell szolgáltatnia a kibocsátott számlák tartalmáról. Az NGM erről szóló rendeletét január 22-én hirdették ki, a jogszabályról és a tennivalókról a NAV február 6-án tájékoztatót tett közzé a honlapján.
Tekintettel arra, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium e kérdéskörben nem kapott hivatalos megkeresést az MKOE nevében, a tárcának eddig nem volt lehetősége válaszolni – közölte a tárca.
Az MKOE által közzétett nyilatkozattal kapcsolatosan megjegyezte: az egyesület által hivatkozott probléma, miszerint „a regisztrációt úgy kellett elvégezni, hogy közben sok érintett még arról sem értesült, hogy milyen új teendőjük lett”, nem fordulhatott elő, tekintettel arra, hogy a vonatkozó rendeletmódosítás egyidejűleg írta elő a számlázást választók számára az adóhatósághoz való bejelentési majd a későbbiekben megvalósuló elektronikus úton teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettséget.
Tehát elképzelhetetlen olyan eset, hogy valaki a regisztrációt további kötelezettségeinek ismerete hiányában végezte el – szögezte le közleményében a szaktárca.
Az NGM felhívta az egyesület figyelmét arra is, hogy a gépi nyugtaadásra kötelezett vállalkozások köre sem az online pénztárgéphasználat bevezetésével, sem azóta nem változott. Így senki számára nem jelenthet problémát az érintettek körének behatárolása.
Kiemelte továbbá, hogy a gépi nyugtaadásra kötelezett vállalkozók bármikor, akár a számlázási szándékra vonatkozó bejelentést követően is dönthetnek az online pénztárgép használata mellett. Ebben az esetben az adott vállalkozás az online pénztárgép beüzemelését követően azonnal mentesül mind a számlázáshoz kapcsolódó szigorúbb jogszabályi előírások, mind a heti rendszerességgel teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség alól. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >