NGM: az élelmiszeripar bővülése is segítette a külkereskedelmet
A járműexport, valamint a gyógyszer- és élelmiszeripar teljesítménybővülése is segítette a külkereskedelmi dinamikát az idei első hét hónapban – mondta Marczinkó Zoltán István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataira reagálva.
A KSH azt közölte, hogy júliusban 646 millió euró volt a kereskedelmi többlet, 208 millióval nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az első hét hónapban a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1189 millió euróval nőtt, és 4,852 milliárd eurót tett ki.
Marczinkó Zoltán István kiemelte: az egyenleget javította az energia árának csökkenése és a téli energiafogyasztás csökkenése is az enyhe tél miatt.
A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a most közölt adatok megfelelnek a várakozásoknak, hiszen számítani lehett arra, hogy a nyár folyamán valamelyest csökken a külkereskedelmi aktívum, de a júliusi többlet még így is tekintélyes.
Európai uniós összevetésben Magyarország első 5-10-ben van az aktívumot tekintve; kevés ország mondhatja el magáról, hogy az első hét hónapban mintegy 25 százalékkal nőtt éves összevetésben a külkereskedelmi többlete – fejtette ki Marczinkó Zoltán István.
Elmondta: a kedvező tendenciát segítette, hogy a járművek kivitele 24 százalékkal emelkedett január-júliusban az előző év azonos időszakhoz képest, illetve, hogy a gyógyszerek és gyógyászati termékek exportja is csaknem 21 százalékkal bővült. Utóbbi szektorban a növekedés nemcsak a nagy gyógyszergyártó cégeknek, hanem az azoknak alapanyagot beszállító, vagy az exportpiacokon önállóan megjelenő kis- és közepes vállalkozásoknak is köszönhető – emelte ki Marczinkó Zoltán István.
A helyettes államtitkár hozzátette, hogy az orosz-ukrán válság miatt várt visszaesés az élelmiszeripari exportban nem következett be, szinten maradt a kivitel.
Úgy vélte, a Volkswagen-botrány hatással lehet a magyar ipar teljesítményére is, de ezt még nem lehet számszerűsíteni, hiszen zajlanak a vizsgáltok.
Az NGM pénteki, MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte: augusztusban a szabadságolások hatása várhatóan még érződni fog, ezt követően azonban folytatódhat a külkereskedelem dinamikus bővülése az év hátralévő részében.
A tárca szerint a gyógyszerek exportja következő hónapokban is támogathatja a külkereskedelmi folyamatokat. A növekedést egyrészt a gyártókapacitások bővülése, illetve a gyógyszerelosztó központok megjelenése eredményezte. A külkereskedelmi többletet segítette az enyhébb tél miatti alacsonyabb gázszükséglet, illetve az a tény, hogy az alacsonyabb olajár miatt a kőolajimport olcsóbbá vált – olvasható a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Csökkent a vágósertés termelői ára
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 5,9 százalékkal 2,9 ezer…
Tovább olvasom >Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Újra növekedési pályán a biopiac
A globális biopiac 2023-ban újra növekedési pályára állt, elérve a…
Tovább olvasom >Fejenként 62 kg ételt pazarolunk el évente
Egyre égetőbb problémát jelent az élelmiszer-hulladék és a túlfogyasztás: a…
Tovább olvasom >MNB: az árstabilitás a tartós növekedés alapja
A jegybank új vezetése elkötelezett az árstabilitás elérése és fenntartása…
Tovább olvasom >