NGM: az élelmiszeripar bővülése is segítette a külkereskedelmet
A járműexport, valamint a gyógyszer- és élelmiszeripar teljesítménybővülése is segítette a külkereskedelmi dinamikát az idei első hét hónapban – mondta Marczinkó Zoltán István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataira reagálva.
A KSH azt közölte, hogy júliusban 646 millió euró volt a kereskedelmi többlet, 208 millióval nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az első hét hónapban a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1189 millió euróval nőtt, és 4,852 milliárd eurót tett ki.
Marczinkó Zoltán István kiemelte: az egyenleget javította az energia árának csökkenése és a téli energiafogyasztás csökkenése is az enyhe tél miatt.
A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a most közölt adatok megfelelnek a várakozásoknak, hiszen számítani lehett arra, hogy a nyár folyamán valamelyest csökken a külkereskedelmi aktívum, de a júliusi többlet még így is tekintélyes.
Európai uniós összevetésben Magyarország első 5-10-ben van az aktívumot tekintve; kevés ország mondhatja el magáról, hogy az első hét hónapban mintegy 25 százalékkal nőtt éves összevetésben a külkereskedelmi többlete – fejtette ki Marczinkó Zoltán István.
Elmondta: a kedvező tendenciát segítette, hogy a járművek kivitele 24 százalékkal emelkedett január-júliusban az előző év azonos időszakhoz képest, illetve, hogy a gyógyszerek és gyógyászati termékek exportja is csaknem 21 százalékkal bővült. Utóbbi szektorban a növekedés nemcsak a nagy gyógyszergyártó cégeknek, hanem az azoknak alapanyagot beszállító, vagy az exportpiacokon önállóan megjelenő kis- és közepes vállalkozásoknak is köszönhető – emelte ki Marczinkó Zoltán István.
A helyettes államtitkár hozzátette, hogy az orosz-ukrán válság miatt várt visszaesés az élelmiszeripari exportban nem következett be, szinten maradt a kivitel.
Úgy vélte, a Volkswagen-botrány hatással lehet a magyar ipar teljesítményére is, de ezt még nem lehet számszerűsíteni, hiszen zajlanak a vizsgáltok.
Az NGM pénteki, MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte: augusztusban a szabadságolások hatása várhatóan még érződni fog, ezt követően azonban folytatódhat a külkereskedelem dinamikus bővülése az év hátralévő részében.
A tárca szerint a gyógyszerek exportja következő hónapokban is támogathatja a külkereskedelmi folyamatokat. A növekedést egyrészt a gyártókapacitások bővülése, illetve a gyógyszerelosztó központok megjelenése eredményezte. A külkereskedelmi többletet segítette az enyhébb tél miatti alacsonyabb gázszükséglet, illetve az a tény, hogy az alacsonyabb olajár miatt a kőolajimport olcsóbbá vált – olvasható a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Ma lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás
A kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Elégedett a legfrissebb munkaerőpiaci adatokkal a kormány
A magyar foglalkoztatottság Európa élvonalához tartozik, az új intézkedések célja,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >