NGM: a kormány mindent megtesz a kiskereskedelmi forgalom további növelése érdekében
A kormány töretlenül azon dolgozik, hogy a családok több pénzből tudjanak gazdálkodni, ezáltal pedig többet is tudjanak költeni, ezért Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtja végre. A fogyasztás bővüléséhez a bérek növekedése és az áremelések letörését célzó kormányzati intézkedések is hozzájárulnak – állapította meg a legfrissebb kiskereskedelmi adatokhoz fűzött kommentárjában hétfőn a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A közlemény idézi a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait, amelyek alapján 2025 májusában a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg a megelőző hónaphoz képest 1,3 százalékkal mérséklődött. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 0,5 százalékkal, ezen belül az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzleteké 2,1 százalékkal növekedett. Miközben a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4 százalékkal nőtt az értékesítés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az adatok alakulására az NGM szerint jelentős befolyással voltak a tavaszi ünnepek, így a húsvét és a pünkösd hatásai, azonban egyértelmű, hogy a kiskereskedelmi forgalom és a szolgáltatások fogyasztása továbbra is bővülő tendenciát mutat.
A kormány azon dolgozik, hogy fenntartsa ezt a pozitív trendet, amelyet júliustól tovább erősít a családi adókedvezmény megduplázásának első üteme, valamint a CSED, a GYED, az örökebfogadói díj adómentessége. Októbertől a háromgyermekes anyák, januártól a 30 év alatti anyák, valamint a 40 év alatti kétgyermekes anyák adómentessége is mind-mind jelentősen hozzájárulhat a fogyasztás bővüléséhez
– sorolta az NGM.
Mint folytatták, a kormány azonban itt nem áll meg, idén 30 ezer forintos élelmiszer utalványt biztosít 2-2,5 millió nyugdíjas számára. Emellett a több mint 1,5 éve növekvő reálbérek és az árak letörését célzó kormányzati intézkedések is hozzájárulhatnak a kiskereskedelmi forgalom további élénküléséhez, így a gazdasági növekedéshez is.
Az NGM hangsúlyozta, a kormány a magyar családok és a nyugdíjasok védelme érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben. Ennek érdekében a kormány árréscsökkentést vezetett be, majd azt kiterjesztette a háztartási- és vegyiárukra, tisztálkodási és szépségápolási cikkekre is, ami gyors és érdemi árcsökkenést eredményezett.
A kormány önkéntes árkorlátozást harcolt ki a bankok, a biztosítótársaságok és a telekommunikációs cégek esetében is. Ehhez július 1-től a gyógyszeripari szereplők is csatlakoztak – emlékeztetett a minisztérium.
Kapcsolódó cikkeink
Óvatosabban toboroznak a cégek jelenleg, mint ahogyan azt év elején tervezték
Az átlagos jelentkezőszámok továbbra is különösen magasnak számítanak a magyarországi…
Tovább olvasom >Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >NGM: már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban
Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére a kormány mindent megtesz a hazai kkv-k…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csődvédelem alá került a Pepco német leányvállalata
A diszkontlánc német egysége fizetésképtelenséget jelentett be, miközben a Pepco-csoport…
Tovább olvasom >Kék bolygó: az élelmiszerhulladékot már rövid távon is hasznosítani kellene biogázként vagy takarmány alapanyagként
Az élelmiszerhulladékot már rövid távon hasznosítani kellene biogázként vagy takarmány…
Tovább olvasom >Túl sok az ipari kémia a tányéron: az ultrafeldolgozott élelmiszerek terjedése már az uniós szabályozók figyelmét is felkeltette
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek (UPF – ultra-processed foods) aránya drasztikusan megnőtt…
Tovább olvasom >