A kedvező nemzetközi konjunktúra javíthatja a magyar növekedés fenntarthatóságát
A nemzetközi gazdasági konjunktúra kibontakozása kedvező hatással járhat a magyar gazdasági növekedés külső feltételrendszerére, javíthatja a jelenlegi, nemzetközi mércével is magas magyar gazdasági növekedés fenntarthatóságát – kommentálta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb jelentését.
Az IMF washingtoni tavaszi üléséhez kapcsolódóan kedden publikálta a világgazdaság fejlődési kilátásairól szóló, World Economic Outlook című jelentését. A nemzetközi szervezet a világgazdaság idei évi növekedése várható ütemének előrejelzésén nem változtatott januárhoz képest, jövő évre vonatkozó becslését minimálisan javította. Így 2015-ben 3,5 százalékos, 2016-ban 3,8 százalékos globális gazdasági növekedés lehet, utóbbi 0,1 százalékponttal magasabb a januári becslésnél.
A szaktárca rámutatott: a jelentés általános megállapításai közül Magyarország szempontjából is kiemelkedő jelentősége van, hogy 2015-ben az IMF – részben az olajárak csökkenésének, valamint az USA dollár erősödésének köszönhetően – összességében a világgazdaság élénkülésére számít. Elsősorban a külső piacok szempontjából Magyarország számára is meghatározó fejlett országok, többek közt az euróövezet várható jobb teljesítményére is számít az IMF.
A nemzetközi gazdasági konjunktúra kibontakozása kedvező hatással járhat a magyar gazdasági növekedés külső feltételrendszerére, javíthatja a jelenlegi, nemzetközi mércével is magas magyar gazdasági növekedés fenntarthatóságát – írja közleményében az NGM.
A szaktárca szerint az egyes IMF-országok makrogazdasági helyzetét bemutató összefoglaló táblázatok jól mutatják a magyar nemzetgazdaság fejlesztésében, a külső és belső egyensúly megteremtésében és megőrzésében az elmúlt évek során elért eredményeket.
Az IMF Magyarországra vonatkozó 2015. évi növekedési előrejelzését 2014. októberi előrejelzéséhez képest pozitív irányban, 0,4 százalékponttal 2,7 százalékra módosította, míg 2016-ra 2,3 százalékos növekedést jósol.
Az NGM szerint a magyar gazdaság növekedésének egészséges szerkezete, valamint a kedvező tényadatok biztosítják, hogy a bővülés az elkövetkező években is tartósan magas szinten stabilizálódjon. Így Magyarország idei növekedése jócskán meghaladhatja az NGM korábbi várakozását, a 2,5 százalékot.
Hozzáteszik, a Magyarországgal kapcsolatban megjelenő megállapítások összhangban állnak az IMF legutóbbi éves konzultációja során tett észrevételeivel, javaslataival. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nyugták új korszaka: már elérhető az e-pénztárgép, 2026-tól kötelező lesz
2026. szeptember 1-jétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni…
Tovább olvasom >NGM: a SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója
A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója – idén…
Tovább olvasom >NGM: a kormány mindent megtesz a kiskereskedelmi forgalom további növelése érdekében
A kormány töretlenül azon dolgozik, hogy a családok több pénzből…
Tovább olvasom >További cikkeink
A fogyasztói tudatosságnak a pénztárca szab határokat
Egészséges, fenntartható és megfizethető alapanyagokat, élelmiszereket szeretnének a fogyasztók vásárolni,…
Tovább olvasom >Drága falatok – egyre mélyebben kell a pénztárcába nyúlni a húsért
Hiába őrzi népszerűségét a sertéshús a magyar fogyasztók körében, az…
Tovább olvasom >Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól
Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak…
Tovább olvasom >