NGM: a belgazdasági folyamatok kedvezően alakulnak, az ipar teljesítményét a gyenge külső kereslet fogja vissza
A belgazdasági folyamatok kedvezően alakulnak, az ipar teljesítményét a gyenge külső kereslet fogja vissza – így kommentálta a legfrissebb iparstatisztikai adatokat pénteken a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Mint idézték, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2025 februárjában az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest naptárhatástól megtisztítva 8 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz viszonyítva közel 1,3 százalékkal csökkent.
Az NGM hangsúlyozta: a magyar ipari termelés alakulását továbbra is a gyenge külső kereslet befolyásolja. Az Európai Unió versenyképességi problémái, valamint Németország – hazánk legfontosabb gazdasági partnere – két éve tartó recessziója visszafogja a magyar exportot és az ipari kibocsátást. A beszállítói láncokon keresztül jelentkező negatív hatások különösen az autóipart és a gépipart érintik.
A belgazdaságban kedvező folyamatok azonosíthatók, amelyek hozzájárulnak a belső kereslet élénküléséhez: a reálbérek 17 hónapja emelkednek, a fogyasztás bővül, és minden jel arra mutat, hogy a turizmus 2024 után 2025-ben újabb rekord évet teljesít. A foglalkoztatottság továbbra is kimagasló közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben a regisztrált álláskeresők száma rekordalacsony.
Az új – és használtautó-piac élénkül, a lakáspiaci tranzakciók száma dinamikusan növekszik, a lakossági hitelezés is fellendülőben van, miközben az építőipari termelés volumene 2025 januárjában negyedik hónapja emelkedett – sorolta az NGM.
A kormány elkötelezett a magyarországi ipar és a kkv-k támogatása mellett. Mint emlékeztettek, a 21 intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akcióterv keretében megvalósuló Demján Sándor Program 1400 milliárd forintnyi forrást biztosít a hazai kkv-k számára, termelékenységük növelése és méretugrásuk elősegítése érdekében.
A vállalkozások számára kulcsfontosságú hitelezés helyreállítása és a beruházások élénkítése érdekében a kormány kedvezőbb finanszírozási lehetőségeket kínál, így márciustól a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteltermékei még alacsonyabb 3 százalékos kamattal érhetők el.
A kormány célja, hogy Magyarország ipari kapacitásait a belső és külső kihívások ellenére versenyképesebbé és fenntarthatóbbá tegye. A magyar ipar számára a külső piacok helyreállása mellett az olyan nagyszabású beruházások hozhatnak új lendületet, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP és az EcoPro gyártókapacitásainak bővítése.
Mint végezetül megerősítették a kormány emellett elindítja a „100 új gyár” programot is, amely jelentős szerepet játszik a hazai ipar fellendítésében és a gazdaság teljesítményének növelésében. A program célja, hogy erősítse a gazdasági növekedést, munkahelyeket teremtsen, és támogassa a hazai vállalkozások fejlődését, hozzájárulva ezzel a versenyképesség javításához.
Kapcsolódó cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Javult áprilisban az euróövezet feldolgozóipari aktivitása, de még gyenge teljesítményt mutat
Áprilisban 32 hónapja a legenyhébbre mérséklődött az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménycsökkenésének…
Tovább olvasom >NGM: a SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025 első negyedévében, mint tavaly
A SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >