NGM: a belgazdasági folyamatok kedvezően alakulnak, az ipar teljesítményét a gyenge külső kereslet fogja vissza
A belgazdasági folyamatok kedvezően alakulnak, az ipar teljesítményét a gyenge külső kereslet fogja vissza – így kommentálta a legfrissebb iparstatisztikai adatokat pénteken a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Mint idézték, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2025 februárjában az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest naptárhatástól megtisztítva 8 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz viszonyítva közel 1,3 százalékkal csökkent.
Az NGM hangsúlyozta: a magyar ipari termelés alakulását továbbra is a gyenge külső kereslet befolyásolja. Az Európai Unió versenyképességi problémái, valamint Németország – hazánk legfontosabb gazdasági partnere – két éve tartó recessziója visszafogja a magyar exportot és az ipari kibocsátást. A beszállítói láncokon keresztül jelentkező negatív hatások különösen az autóipart és a gépipart érintik.
A belgazdaságban kedvező folyamatok azonosíthatók, amelyek hozzájárulnak a belső kereslet élénküléséhez: a reálbérek 17 hónapja emelkednek, a fogyasztás bővül, és minden jel arra mutat, hogy a turizmus 2024 után 2025-ben újabb rekord évet teljesít. A foglalkoztatottság továbbra is kimagasló közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben a regisztrált álláskeresők száma rekordalacsony.
Az új – és használtautó-piac élénkül, a lakáspiaci tranzakciók száma dinamikusan növekszik, a lakossági hitelezés is fellendülőben van, miközben az építőipari termelés volumene 2025 januárjában negyedik hónapja emelkedett – sorolta az NGM.
A kormány elkötelezett a magyarországi ipar és a kkv-k támogatása mellett. Mint emlékeztettek, a 21 intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akcióterv keretében megvalósuló Demján Sándor Program 1400 milliárd forintnyi forrást biztosít a hazai kkv-k számára, termelékenységük növelése és méretugrásuk elősegítése érdekében.
A vállalkozások számára kulcsfontosságú hitelezés helyreállítása és a beruházások élénkítése érdekében a kormány kedvezőbb finanszírozási lehetőségeket kínál, így márciustól a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteltermékei még alacsonyabb 3 százalékos kamattal érhetők el.
A kormány célja, hogy Magyarország ipari kapacitásait a belső és külső kihívások ellenére versenyképesebbé és fenntarthatóbbá tegye. A magyar ipar számára a külső piacok helyreállása mellett az olyan nagyszabású beruházások hozhatnak új lendületet, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP és az EcoPro gyártókapacitásainak bővítése.
Mint végezetül megerősítették a kormány emellett elindítja a „100 új gyár” programot is, amely jelentős szerepet játszik a hazai ipar fellendítésében és a gazdaság teljesítményének növelésében. A program célja, hogy erősítse a gazdasági növekedést, munkahelyeket teremtsen, és támogassa a hazai vállalkozások fejlődését, hozzájárulva ezzel a versenyképesség javításához.
Kapcsolódó cikkeink
Márciusban gyorsult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménynövekedése
Gyorsult a szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme márciusban az euróövezetben az…
Tovább olvasom >A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >Az unióban is drágul a tojás
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új szupermarketet nyitott Kecskeméten a SPAR
Mintegy 300 millió forintos beruházással új szupermarketet nyitott Kecskeméten a…
Tovább olvasom >600 ezer darab terméket mozgatnak naponta a Tesco új logisztikai központjában közel 200 áruház 24 órán belüli ellátására
Márciustól teljes kapacitással üzemel a Tesco tavaly novemberben átadott logisztikai…
Tovább olvasom >A LIDL már készül a szezonra: mintegy 150 új munkatárssal bővíti csapatát a vállalat
A Lidl Magyarország már most készül a Balaton és a…
Tovább olvasom >