Nettó élelmiszer-exportőr lett Oroszország
Történelmi évet zárt tavaly az orosz mezőgazdaság. A Szovjetunió összeomlása óta ugyanis először fordult elő, hogy Oroszország nettó élelmiszer-exportőr lett – írja az origo.
Tavaly Oroszország 79 millió tonna élelmiszeripari terméket exportált, összesen 30,7 milliárd dollár – nagyjából 9.300 milliárd forint értékben – írja az RT.com az orosz Mezőgazdasági Minisztériumhoz tartozó AgroExport központ adatai alapján. Az orosz élelmiszer-import eközben 29,7 milliárd dollár értékű volt.
A SZERVEZET KÖZLÉSE SZERINT AZ ÉLELMISZER-EXPORT 20 SZÁZALÉKKAL BŐVÜLT A MEGELŐZŐ ÉVHEZ KÉPEST, MEGDÖNTVE EZZEL A 2018-AS REKORDOT – akkor 78,5 millió tonnát exportált az ország, 25,8 milliárd dollár értékben.
Ráadásul az orosz gazdaság tavaly számos nyersanyagból többet exportált, mint amennyit importált. Ilyen volt a gabona, a hús, a hal, a zöldség, valamint a tejtermék is. Végső soron pedig az orosz mezőgazdaság először vált nettó élelmiszer-exportőrré a Szovjetunió bukása óta. Ez azért is jelentős, mert az 1980-as években és az 1990-es évek elején Oroszország még számos területen importra szorult, sőt egyes területeken élelmiszerhiány is sújtotta az országot.
AZ OROSZ MEZŐGAZDASÁGI EXPORT JELENTŐS RÉSZÉT (MENNYISÉG TEKINTETÉBEN) A GABONA TESZI KI, A TELJES EXPORTMENNYISÉG MINTEGY 33 SZÁZALÉKÁT A GABONÁK ADJÁK.
2020-ban ráadásul a valaha volt második legjobb termést érte el Oroszország, miközben a legfontosabb külföldi gabonavásárlójának Törökország számít, 9 millió tonnával, 1,9 milliárd dollár értékben.
Tavaly azonban a legnagyobb exportnövekedést a hús produkálta, 49 százalékos bővüléssel. Az orosz húsexport egész éves értéke közel 900 millió dollár volt, amit jelentős részben a növekvő kínai kereslet fűtött.
KÍNA EGYÉBKÉNT TARTÓSAN A LEGNAGYOBB VÁSÁRLÓJA AZ OROSZ ÉLELMISZER-EXPORTNAK, A TELJES KÜLFÖLDI ELADÁSOK 13 SZÁZALÉKA ABBA AZ ÁZSIAI ORSZÁGBA MEGY.
A második Törökország 10 százalékos részesedéssel, a harmadik pedig Kazahsztán 7 százalékkal. Oroszország összesen a világ 150 országába exportál élelmiszeripari termékeket.
Miközben pedig az orosz kormány stratégiája szerint a mezőgazdasági import várhatóan 50 százalékkal bővülhet a következő három évben. A Mezőgazdasági Minisztérium legalább 26 milliárd dollár érétkű exporttal számol 2021-re.
EZZEL EGYÜTT ELKÉPZELHETŐ, HOGY MOSZKVA LEGUTÓBBI INTÉZKEDÉSEI VISSZAFOGJÁK A JÖVŐBEN AZ OROSZ ÉLELMISZER-EXPORTOT.
A kormány ugyanis a közelmúltban exportkorlátozásokat vezetett be, illetve megemelte a kivitelt terhelő adókat. A cél az, hogy a többletkínálat a hazai piacon maradjon, meggátolva ezzel az élelmiszerárak emelkedését. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Folyamatosak a vajlopások az áremelkedések hatására
Az orosz gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, mivel az infláció…
Tovább olvasom >Itt az ideje az őszi gyümölcsfaültetésnek
A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése.…
Tovább olvasom >Megjelentek a referenciaárak a 2024. évi kárenyhítő juttatáshoz
A károsult termelők ebben az évben is elektronikus úton tudják…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >