Nettó élelmiszer-exportőr lett Oroszország
Történelmi évet zárt tavaly az orosz mezőgazdaság. A Szovjetunió összeomlása óta ugyanis először fordult elő, hogy Oroszország nettó élelmiszer-exportőr lett – írja az origo.
Tavaly Oroszország 79 millió tonna élelmiszeripari terméket exportált, összesen 30,7 milliárd dollár – nagyjából 9.300 milliárd forint értékben – írja az RT.com az orosz Mezőgazdasági Minisztériumhoz tartozó AgroExport központ adatai alapján. Az orosz élelmiszer-import eközben 29,7 milliárd dollár értékű volt.
A SZERVEZET KÖZLÉSE SZERINT AZ ÉLELMISZER-EXPORT 20 SZÁZALÉKKAL BŐVÜLT A MEGELŐZŐ ÉVHEZ KÉPEST, MEGDÖNTVE EZZEL A 2018-AS REKORDOT – akkor 78,5 millió tonnát exportált az ország, 25,8 milliárd dollár értékben.
Ráadásul az orosz gazdaság tavaly számos nyersanyagból többet exportált, mint amennyit importált. Ilyen volt a gabona, a hús, a hal, a zöldség, valamint a tejtermék is. Végső soron pedig az orosz mezőgazdaság először vált nettó élelmiszer-exportőrré a Szovjetunió bukása óta. Ez azért is jelentős, mert az 1980-as években és az 1990-es évek elején Oroszország még számos területen importra szorult, sőt egyes területeken élelmiszerhiány is sújtotta az országot.
AZ OROSZ MEZŐGAZDASÁGI EXPORT JELENTŐS RÉSZÉT (MENNYISÉG TEKINTETÉBEN) A GABONA TESZI KI, A TELJES EXPORTMENNYISÉG MINTEGY 33 SZÁZALÉKÁT A GABONÁK ADJÁK.
2020-ban ráadásul a valaha volt második legjobb termést érte el Oroszország, miközben a legfontosabb külföldi gabonavásárlójának Törökország számít, 9 millió tonnával, 1,9 milliárd dollár értékben.
Tavaly azonban a legnagyobb exportnövekedést a hús produkálta, 49 százalékos bővüléssel. Az orosz húsexport egész éves értéke közel 900 millió dollár volt, amit jelentős részben a növekvő kínai kereslet fűtött.
KÍNA EGYÉBKÉNT TARTÓSAN A LEGNAGYOBB VÁSÁRLÓJA AZ OROSZ ÉLELMISZER-EXPORTNAK, A TELJES KÜLFÖLDI ELADÁSOK 13 SZÁZALÉKA ABBA AZ ÁZSIAI ORSZÁGBA MEGY.
A második Törökország 10 százalékos részesedéssel, a harmadik pedig Kazahsztán 7 százalékkal. Oroszország összesen a világ 150 országába exportál élelmiszeripari termékeket.
Miközben pedig az orosz kormány stratégiája szerint a mezőgazdasági import várhatóan 50 százalékkal bővülhet a következő három évben. A Mezőgazdasági Minisztérium legalább 26 milliárd dollár érétkű exporttal számol 2021-re.
EZZEL EGYÜTT ELKÉPZELHETŐ, HOGY MOSZKVA LEGUTÓBBI INTÉZKEDÉSEI VISSZAFOGJÁK A JÖVŐBEN AZ OROSZ ÉLELMISZER-EXPORTOT.
A kormány ugyanis a közelmúltban exportkorlátozásokat vezetett be, illetve megemelte a kivitelt terhelő adókat. A cél az, hogy a többletkínálat a hazai piacon maradjon, meggátolva ezzel az élelmiszerárak emelkedését. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >Fagylalt-komp és balatoni ízek csatája – jön a Balaton Fagyija választás
Május 9-én nemcsak a Tihany és Szántód közötti kompjárat indul…
Tovább olvasom >