Nemcsak a sertéságazatban lehet 5 százalék az áfa
A Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) a sertés tőkehús általános forgalmi adójának 5 százalékra csökkentését jövő év elejétől nem ágazati előnynek tekinti, hanem egyfajta lehetőségnek, hogy a többi élelmiszerágazatban is csökkenhessen az áfa.
Ezt a véleményét a VHT azt követően tette közzé kedden egy nyílt levélben, hogy Erdélyi István, a Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt. elnök-vezérigazgatója a múlt hét közepén azt nyilatkozta, hogy a sertésszektort érintő 5 százalékos áfakulcs bevezetése értelmetlen, mert az a sertéságazat helyzetét nem javítja. Erdélyi István álláspontja szerint az áfacsökkentésnek egyetlen hatása, hogy rontja a baromfiágazat pozícióját, ami miatt az ősszel reklám-, illetve marketingkampányt kívánnak indítani.
A VHT a Gallicoop elnök-vezérigazgatójának címzett nyílt levélben emlékeztet: a szakmaközi szervezet továbbra is fenntartja azt az álláspontját, hogy az élelmiszeripar ágazatainak együtt és nem egymás ellen kell dolgozniuk. Több évvel korábban ugyanis közösen kezdeményezte és képviselte a tej és a baromfi terméktanácsokkal együtt a VHT is az 5 százalékos áfakulcs bevezetésének szükségességét az élelmiszeriparban.
A szakmaközi szervezet utal arra is, hogy tudomása szerint az 5 százalékos áfakulcs bevezetése része egy intézkedéssorozatnak (pénztárgépek online működtetése, EKÁER bevezetése, stb.), amelynek célkitűzése nem a konkurenciaharc kiélezése, hanem a feketegazdaság elleni markáns fellépés, a belföldi termelés feltételeinek erősítése, a foglalkoztatás növelése, valamint az import mérséklése.
Ezért a VHT szerint, ha a különböző élelmiszeripari ágazatok vezető szakemberei energiájukat nem az egymás elleni konkurenciaharcra fordítják, hanem közösen bizonyítják, hogy szükséges az 5 százalékos áfakulcs bevezetése a magyar élelmiszeripar egészében, akkor eredményt érhetnek el.
Ha viszont nem lesz összefogás az áfacsökkentés ügyében, és az megbukik a sertéságazatban – például egy negatív kampány miatt -, akkor sem a baromfiágazatban, sem az agrárium többi ágazatában nem lesz értelme a csökkentett áfakulcs bevezetésének – tartalmazza a VHT nyílt levele. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább erősödnek a kínai-magyar agrárkapcsolatok
A magyar mezőgazdaságot és agráriumot számos kihívás érte az utóbbi…
Tovább olvasom >Víziszárnyas telepek felszámolására igényelhető támogatás
Az Agrárminisztérium kiemelten kezeli a madárinfluenza-járványok kialakulásának megelőzését, ezért támogatási…
Tovább olvasom >Fontos intézkedés a madárinfluenza-járvány felszámolásának támogatására
Kiemelten kezeli az Agrárminisztérium a madárinfluenza-járványok kialakulásának megelőzését, különös tekintettel…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >