Nem változtatott az irányadó kamaton a Fed
Nem változtatott az irányadó dollárkamatsávon az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed (Federal Reserve) monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság, a FOMC.
A szerdán végződött kétnapos monetáris politikai döntéshozó ülést követően közzétett határozat értelmében a FOMC egyhangú határozattal a márciusi ülés óta érvényes 0,00-0,25 százalékos sávban hagyta az irányadó dollárkamatot, valamint megtartotta eszközvásárlási programjának havi 120 milliárd dolláros keretösszegét is.
A bejelentés megfelelt a piaci várakozásoknak.
A Fed jelezte egyúttal, hogy a foglalkoztatás és az inflációs cél terén a gazdasági mutatókban tapasztalható javulást nyugtázva „hamarosan” indokolttá válhat megkezdeni az eszközvásárlási program keretösszegének fokozatos csökkentését, valamint a kamatemelést is meg lehet majd kezdeni korábban, mint amire eddig a piaci elemzők számítottak. A döntéshozók fele, 18-ból 9-en úgy vélik, hogy a kamatok emelését már 2022-ben meg lehet kezdeni.
A döntéshozók többségi véleménye szerint az alapkamat 2023 végére elérheti az egy százalékot is. A döntéshozók mindegyike egy kivételével szükségesnek tart „legalább egy” kamatemelést 2023 végéig, és kilencen közülük úgy látják, hogy 1,00 és 1,25 százalék között lehet az irányadó dollárkamat.
A Fed döntéshozói szerint a 2,5 százalékos irányadó kamat az, amelyik sem nem ösztönzi, sem nem fékezi a gazdasági növekedést. A kamatemelési kilátásokkal együtt is tehát még a gazdaságösztönző tartományban maradnak a dollárkamatok. Különös tekintettel arra, hogy 2024-re sem készülnek 1,8 százaléknál magasabb kamatot beállítani.
A Federal Reserve március első felében váratlanul két alkalommal is csökkentette az alapkamatot. Március 3-án 50 bázisponttal 1,00-1,25 százalékra süllyesztette az irányadó dollárkamatot, majd március 15-én egy teljes százalékponttal zéró közeli szintre, a 0,00-0,25 százalékos sávba.
A monetáris politikai döntéssel egyidőben közzétett legfrissebb gazdasági helyzetjelentésében és prognózisában a FOMC csökkentette az idei GDP-növekedési előrejelzését. Az idei GDP-növekedés eszerint 5,9 százalék lesz a júliusi ülésen jelzett 7,0 százalék helyett. A jövő évi GDP-növekedési prognózist ezzel szemben 3,8 százalékra emelték 3,3 százalékról, a 2023-ast pedig 2,5 százalékra 2,4 százalékról. A Fed 2024-re 2,0 százalékos növekedést jelez előre. Az előző ülésen 2024-re a Fed még nem adott előrejelzést, hosszabb távra viszont 1,8 százalékosat vetített előre, amit most is megerősített.
Az idei munkanélküliségi ráta a júniusban jelzett 4,5 százalék helyett 4,8 százalék lehet, a későbbiekben azonban az előző ülésen jelzettnek megfelelően alakul, jövőre 3,8 százalék, a következő évben pedig 3,5 százalék lehet.
Idei inflációs előrejelzését is megemelte a Fed az előző üléshez képest. Eszerint 4,2 százalékkal emelkednek a fogyasztói árak 3,4 százalék helyett, ami jövőre és 2023-ban 2,2 százalékra mérséklődik.
Kapcsolódó cikkeink
Kevesebb lett a tőkés és a tőkejövedelmek reálértéke is csökkent 2023-ban
A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375…
Tovább olvasom >Az NKFIH projektet indít a kkv-k ösztönzésére
Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek…
Tovább olvasom >Fordulat 2024 – Aktív egyéni vállalkozók térnyerése
Az egyéni vállalkozások száma 2024-ben dinamikusan növekedett, miközben a társas…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >