Nem jutott külföldre a rákkeltő anyagot tartalmazó tej Ausztriából
Nem jutott külföldre abból az osztrák tejből, amely a megengedett mértéknél nagyobb arányban tartalmaz hexaklórbenzol vegyületet – jelentette az APA osztrák hírügynökség.
Az érintett cég vezetői ezt azután közölték, hogy Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter elrendelte az Ausztriából származó tej- és tejtermékek fokozott ellenőrzését. Az osztrák hírügynökség érdeklődésére az osztrák agrárminisztérium a magyarországi aggályokat nem kommentálta.
Az érintett cég, a Sonnenalm, amely szombaton valamennyi tejet tartalmazó áruját visszavonta a forgalomból, kizárólag belföldön, leginkább Közép-Karintiában árusította termékeit.
Az Osztrák Tejfeldolgozók Egyesületének (VÖM) elnöke az osztrák tejtermékek fogyasztását teljesen megbízhatónak, és a termékek ellenőrzését igen alaposnak nevezte. Kiemelte: az érintett tejipari cég regionális piacot látott el.
A hét elején rendkívüli tartományi ülést tartottak, és 261 gazdaság átvizsgálását kezdték meg a Karintiában fekvő Görtsczitzal környékén, amely során csaknem ezer takarmányvizsgálatot végeznek az osztrák agrárkamara munkatársai. Eddig négy gazdaság takarmányában mértek magas HCB-szintet, előzetes számítások szerint csaknem 600 tonna takarmányt kell majd megsemmisíteni.
Egészségügyi szűréseket, vérvételt és konzultációkat is szerveznek, a szoptatós anyáknak anyatej vizsgálatára is lehetőségük van. A felvilágosítás miatt telefonos forródrót működik a régióban.
A HCB olyan szintetikus anyag, amelyet növényvédő szerként és a vegyiparban használnak. A 2004-ben érvénybe lépő Stockholmi Egyezmény keretein belül világszerte korlátozták vagy betiltották a rákkeltő anyag használatát. Azt még vizsgálják, hogy az egészségre káros HCB a környéken található cementgyárból, esetleg egy vegyipari üzemből került-e a levegőbe. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Az OECD-ben 4,2 százalékra lassult az éves infláció márciusban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói…
Tovább olvasom >Új környezetvédelmi bírságok: a cégeknek mostantól mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
2025 májusától az engedélyeztetési, levegővédelmi, zajvédelmi, hulladékgazdálkodási bírságokat szabályozó, valamint…
Tovább olvasom >Higiénia kompromisszumok nélkül
A női higiéniai termékek piacán egyre inkább előtérbe kerülnek a…
Tovább olvasom >