Nem hagyják magukat a patinás magyar húsmárkák
Ha egyelőre nem is hozott jelentős mértékű visszaesést a készítménypiacon a rossz fogyasztói közhangulat, a kereslet érzékelhetően az olcsóbb árfekvésű termékek felé tolódott. De a nagy múltú hazai márkák is erősítenek: míg tartalomban az egészségesebb táplálkozás felé mozdulnak, kommunikációban nagyobb hangsúlyt fektetnek a tradíció és a megbízható minőség összekapcsolására.Bár alapélelmiszer, a húskészítménypiac sem tudta kivonni magát a válság hatásai alól. Nagygyörgy Zoltán, a PICK Szeged Zrt. termékmenedzsere ezt frappánsan így foglalja össze:
– Itt is érzékelhető a fogyasztók megfontoltabb, átgondoltabb költekezése, az árérzékeny vásárlói réteg megerősödése.
A szegedi cég erre úgy reagál, hogy értékesítési tevékenységében nagyobb hangsúlyt fektet az áruházláncokkal való akciós együttműködésre, a szezonalitást figyelembe vevő, tudatosan programozott árakciók lebonyolítására.
Ebben a vásárlói hangulatban szükségszerűen az alacsonyabb árú termékek és szegmensek kerülnek előtérbe, és a saját márkák is tudják növelni részarányukat, mondja Bódi Krisztina, a Kométa 99 Zrt. marketingigazgatója.
– Ugyanakkor az olyan erős márkák, mint például a Ko-méta Kemencés sült sonka, tartani tudják piaci pozícióikat – fűzi hozzá. – Bízom benne, hogy mindezek ellenére a fogyasztók tudatossága továbbra is töretlen tud maradni, és a minőség továbbra sem megy ki a divatból.
Kiszerelés-csökkentés az ár oltárán
– Az idei év első három hónapja rossz időszak volt a készítménypiacon – mondja Tamáskovitsné Gila Éva, a Gyulai Hús Zrt. marketingmenedzsere. – A tavasz második fele némi javulást hozott.
Temesvári Gábor, a Temesvári Hús Kft. tulajdonosa kereskedelmi partnerei forgalmából és rendeléseiből úgy ítéli meg, hogy a 2010. év lesz nehezebb. A szezontermékek forgalma is a vártnál alacsonyabb lett az év eddig eltelt időszakában.
– Sajnos a diszkontláncok nagymértékben igyekeznek leszorítani az árakat, akár a minőség rovására is – mutat rá Temesvári Gábor. – Cégünk azonban nem hajlandó ilyen módon engedni az árakból. E miatt némi súrlódást is vállaltunk, de eddig még szerencsére minden partnerünkkel sikerült megegyezni. Belátják, hogy minőségi termékeinket szívesebben veszik a vevőik.
A Kométa 99 marketingigazgatója is megemlíti a gyenge minőségű termékek megjelenését, de hozzáteszi: a piac meghatározó márkái a körülmények ellenére folyamatosan fejlesztenek, így változatos méret- és csomagolásfajtákkal találkozhatunk.
– A Kométa, mint erős esernyőmárka fogja össze portfóliónkat – mondja Bódi Krisztina. – Célunk, hogy fogyasztóink minden általunk lefedett kategóriában kiemelkedő minőséget kapjanak a Kométa-termékek megvásárlásával. Portfóliónkat a folyamatos megújulás jellemzi, így természetesen jelenleg is több innováción dolgozunk.
A Nielsen piackutatási adatai nem jeleznek komolyabb átrendeződést sem a termékszerkezetben, sem a kiszerelés-fajtákban.
– Említést érdemel, hogy a kedvezőbb fogyasztói ár biztosítása érdekében több gyártó is csökkentette a kiszerelések nagyságát, de ezt a versenytársak általában gyorsan lekövették – említi meg Nagygyörgy Zoltán a PICK Szeged részéről.
A szeletelt termékek tekintetében továbbra is a védőgázas kiszerelés a hangsúlyos.
– A csomagolási technológiák hasznosságával kapcsolatban fenntartásaim vannak. Megkérdőjelezném, hogy bármennyire is díszes és korszerű technológiájú egy csomagolás, megéri-e azt a környezetkárosodást, amit okoz az előállítása, és a hulladék, ami képződik az elhasználódásával – jegyzi meg Temesvári Gábor. – Úgy gondolom, hogy amennyiben ezek a termékek megfelelő hagyományos tartósítási eljárással készülnek, megfelelő tárolás mellett nem lehet gond az eltarthatóságukkal.
Újjászületik a Herz márka
A PICK Szeged Zrt. piacvezetőként több márka- és termékcsaláddal fedi le a készítménypiacot, így lehetősége nyílik a kereskedői és a fogyasztói piac célzott megszólítására. Ez a „márkabőség” azonban kihívás is egyben, hiszen mindig kellő figyelmet és munkát kell fordítani arra, hogy a márkái alá tartozó termékcsoportjait a megfelelő helyre pozicionálja, minimalizálva a kannibalizmus jelentette veszélyt.
Különös odafigyelést igényel ebből a szempontból aktuális újdonságuk, a szeptemberben újra piacra lépő Herz márka. Hiszen egy régi, patinás szalámimárkáról van szó, és a PICK márka úgyszintén a szárazáru-kategóriában képviselteti magát a legerősebben – tradicionális múltjára, korszerű technológiai hátterére és volumengyártásra alapozva.
A Herz márka egyelőre szeletelt szalámikkal és kolbászokkal tér vissza a polcokra. A bevezetés kapcsán először hagyományosan a kereskedőkre számítanak, hiszen a Herz márka sikere velük szorosan együttdolgozva lehetséges.
– A hagyományos PICK márkavonala szélesen és mélyen is strukturált, így az egyszerűbb kolbászféléktől – mint például a közkedvelt Pick Szögedi tál – a prémium Pick Téliszalámiig sok minden található a portfólióban. A legnagyobb „marketingeszköz” – ami ősztől folyamatosan lesz látható – a Pick alaprange arculatváltása – mondja Kulich Éva, a PICK Szeged Zrt. marketingmenedzsere. – A Délhús kolbászok a kisebb pénztárcájú fogyasztók kedvelt termékei, kedvező ár-érték arányt képviselve.
Ősszel ünnepel a Gyulai kolbász
A Gyulai Hús Zrt. szintén nagy hagyományokkal és márkaismertséggel rendelkezik Gyulai és Csabai márkáival. Ezek mellé új termékcsaládként vezette be újra a Békési márkanevet a gazdaságos szegmensben: májas, párizsi, löncshús és lecsókolbász tartozik egyelőre a családhoz. A cég részt vesz a kereskedelmi márkák gyártásában is, de csak olyan tenderekben indulnak, ahol nem kell feláldozniuk a minőséget a minél alacsonyabb ár oltárán.
– Mivel a Gyulai márkanév eleve összekapcsolódik a fogyasztók fejében a minőség fogalmával, úgy érezzük, ezen a vonalon kell tovább indulnunk. Következő lépésként még inkább igyekszünk összekapcsolni az egészségtudatos táplálkozással – jelöli meg a fő innovációs irányt Tamáskovitsné Gila Éva. – A Gyulai májas jellegéből fakadóan laktóz- és gluténmentes. Ezt a termékjellemzőt kiterjesztjük a Gyulai és Csabai kolbászra, valamint a Csabai Csípősre is, hogy növeljük a fogyasztható hústermékek kínálatát a laktózra és gluténre érzékenyek számára. Új, további hozzáadott értékkel dúsított májastermékkel is jelentkezünk szeptembertől.
A marketingmenedzser komoly lehetőségeket lát a kényelmi vonalon is. Megemlíti példaként az egyelőre gyerekcipőben járó tégelyes májasok szegmensét, amely hűtést igényel, és előnye, hogy praktikus a tárolása, visszazárható, tehát felbontás után megtartja beltartalmi értékeit.
A Gyulai márka jó pozícióit tovább erősítheti, hogy a Gyulai és – az ugyancsak e márkacsaládhoz tartozó – Csabai kolbász is felkerült egy szűk körű, az európai uniós országokban összesen mintegy 900 helyi tradíciójú terméket tartalmazó listára. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) azt jelenti, hogy a Gyulai és Csabai kolbász előállítása kizárólag Gyula és Békéscsaba városok közigazgatási határain belül történhet, meghatározott alapanyagokból, technológiai előírások betartásával, követvén az évszázados hagyományokat.
Őszig a cég mindenekelőtt a POS-eszközökre, a hatékonyabb bolti kihelyezésekre koncentrál. Ősszel egy nagyobb szabású kampánnyal ünneplik meg, hogy kereken 100 éve alapozta meg nemzetközi hírnevét a Gyulai kolbász, amikor is az 1910-es Brüsszeli Világkiállításon Arany Diplomát kapott.
Kiváló minőség, házias jelleg
A Temesvári Hús marketingstratégiájának egyik legfőbb eleme magának a (cég- és egyben családnév) Temesvári márkának a népszerűsítése.
– Sokan a név alapján úgy gondolják, hogy nem hazai termékeket gyártunk. Sok marketingmunkába telt megismertetni a vevőkkel, hogy magyar termékről és termékgyártóról van szó – mondja a tulajdonos.
Kommunikációjuk fő üzenete, hogy a Temesvári márkanév egyenlő a kiváló minőségű, házias jellegű magyar készítményekkel. Vezérterméknek a kolbászfélék tekinthetők: parasztkolbász, lókolbász, vastagkolbászok. Folyamatosan szélesítik a palettát, hogy minél szélesebb vásárlói rétegek igényét és ízlésvilágát elégíthessék ki.
– Aktuális újdonságunk a csípős paprikás karikakolbász, amely teljesen új, egyedi ízvilággal lepte meg vásárlóinkat. Szalámiféléinket pedig csemegeszalámival színesítettük – mondja Temesvári Gábor.
Marketingeszközök tekintetében előnyben részesítik a PR-t, az eladáshelyi promóciókat. Alkalmanként szerveznek outdoor reklámkampányokat is.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >