Nem érte el a 3 százalékot az amerikai gazdasági növekedés üteme tavaly
Nem érte el a Trump-kormányzat 3 százalékos célját az amerikai gazdaság növekedésének üteme tavaly sem, mivel a kereskedelmi feszültségek közepette még erősebb mértékben estek vissza a vállalati beruházások.
A kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete csütörtökön közölte, hogy az Egyesült Államok hazai összterméke 2,3 százalékkal bővült 2019-ben, ami 2016 óta a legrosszabb érték. Egy évvel korábban, 2018-ban 2,9 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság.
A 3 százalékos növekedési cél elérhetetlen maradt dacára annak, hogy Donald Trump amerikai elnök azt jósolta, hogy a 2017 decemberében elfogadott, 1500 milliárd dollárt felszabadító adóreform folyamatosan a célszám fölött tartja majd a GDP-növekedés ütemét.
A friss adatsor ezzel együtt is arról tanúskodik, hogy a gazdaság fenntartotta a mérsékelt növekedési ütemet a negyedik negyedévben, köszönhetően az import csökkenésének. Az első becslés szerint az amerikai gazdaság évesített növekedési rátája 2,1 százalék volt október-decemberben, összhangban az elemzői várakozásokkal.
A harmadik negyedévben ugyancsak 2,1 százalékot, a második negyedévben 2,0 százalékot, az első negyedévben pedig 3,1 százalékot mértek.
Az előző, 2018-as év azonos negyedévéhez képest tavaly január-márciusban 2,7 százalékkal, április-júniusban 2,3 százalékkal, július-szeptemberben 2,1 százalékkal, október-decemberben pedig 2,3 százalékkal nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke reálértéken.
Folyó áron számolva az amerikai GDP értéke 3,6 százalékkal, 191,7 milliárd dollárral, 21 730 milliárd dollárra emelkedett a negyedik negyedévben.
A negyedik negyedévben a személyes fogyasztás, a szövetségi, az állami és a helyi kormányzati kiadások, a lakásépítési beruházások és az export húzta a növekedést. Ezek pozitív hatását részben semlegesítette a vállalati beruházások és készletbefektetések visszaesése.
A személyes fogyasztások, amelyek a GDP 70 százalékát teszik ki, 1,8 százalékkal nőttek a negyedik negyedévben, míg a harmadikban 3,2 százalékkal, a másodikban 4,6 százalékkal, az elsőben pedig 1,1 százalékkal.
A személyes fogyasztások árindexe 1,5 százalék volt a harmadik negyedévben mért 1,4 százalék után, az élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított index pedig 1,3 százalékra rúgott október-decemberben, míg az előző negyedévben 2,1 százalékra.
Az adatok szélesebb körére támaszkodó második becslést február 27-én hozza nyilvánosságra az amerikai kereskedelmi minisztérium. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fitch: élénkülő világgazdaság a vámháborús enyhülés nyomán – Kína és az USA húzhatja a növekedést
A vártnál erősebb gazdasági teljesítményre számít 2025-ben a Fitch Ratings:…
Tovább olvasom >Aranykorát élik a magyar-amerikai agrárdiplomáciai kapcsolatok
A magyar-amerikai kétoldalú kapcsolatok egyre csak erősödnek, legyen szó politikáról,…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordmélyre zuhant az innováció a spanyol FMCG-piacon
Spanyolországban 15 év alatt 48%-kal esett vissza az új termékek…
Tovább olvasom >Új visszaváltási rendszert vezetett be az Auchan Románia Bukarestben
Az Auchan Románia új, tömeges visszagyűjtésre alkalmas visszaváltó rendszert indított…
Tovább olvasom >Megvette a Danone a belga The Akkermansia Company-t
A Danone meg nem nevezett összegért vásárolta meg a bélflóra-egészség…
Tovább olvasom >