Nem csökkent a tej ára
Annak ellenére, hogy július 1-től 18 százalékos kedvezményes áfakulcs alá tartoznak a tej- és tejtermékek, az árak nemhogy csökkentek, de 1 százalékkal tovább emelkedtek az előző hónaphoz és a tavalyi hasonló időszak árszintjéhez képest is.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) tejpiaci jelentése szerint 11 százalékkal csökkent a felvásárolt tej mennyisége júliusban az egy évvel korábbihoz képest, és a nyers tej termelői átlagára 54,93 forintra csökkent. Külföldre ennél jobb áron, 59,14 forintért került ki a hazai nyers tej, de még így is 23 százalékkal elmaradtak a kiviteli árak a tavalyitól. A nyerstej export mennyisége is jelentősen, 34 százalékkal csökkent, meglepetésre azonban a KSH adatai szerint a sajtkivitel 18 százalékkal bővült. A tejtermékek külkereskedelmi egyenlege továbbra is negatív, 25 milliárdos importtal szemben mindössze 16,1 milliárd forintos export áll. Az export 21 százalékkal volt kevesebb az egy évvel korábbihoz képest.
Az alacsony felvásárlási árak miatt egyre több termelő dönt tevékenységének felszámolása mellett. Az utóbbi három évben kétezer termelő gazdaság szűnt meg, a tehénállomány pedig fogyóban, az idei első öt hónapban 9 százalékkal több tehénvágás volt 2008-hoz viszonyítva. A hazai tehénállomány hasznosítása a tejhasznú gazdálkodásból a húshasznú állomány felé tolódik el írja a napifriss.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >A FAO elismerésben részesíti a fiatal gazdákat
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) jelöléseket vár a Fiatal…
Tovább olvasom >