Nem biztos, hogy a papírcsomagolás a legjobb
A csomagolások környezeti hatásai egyre nagyobb figyelmet kapnak a fenntarthatóság előtérbe kerülésével. Egy friss kutatás rámutat, hogy bár a papírcsomagolás újrahasznosítása könnyebb lehet, mint a műanyagé, mindkét típusnak komoly környezeti hatásai vannak. A Deutsche Welle szerint téves az a feltételezés, hogy a papír teljesen környezetbarát, tekintettel az üvegházhatású gázok kibocsátására és az újrahasznosítás nehézségeire.
Tatiana Sokolova, a Tilburg School of Economics and Management docense szerint a fogyasztók gyakran gondolják azt, hogy a papírcsomagolás jobb a környezet számára, de ez félrevezető lehet. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint a cellulóz- és papíripar az ipari üvegházhatású gázkibocsátás közel 2%-áért felelős, ami növekvő tendenciát mutat. A papírcsomagolás nagyobb súlya miatt több üzemanyagot igényel a szállításhoz, ami tovább növeli az ökológiai lábnyomot. Emellett gyakran műanyaggal bélelik a papírt, ami megnehezíti az újrahasznosítást.
A műanyagcsomagolások előállítása jelentős üvegházhatású gázkibocsátással jár, és kevesebb mint 10%-a kerül újrahasznosításra. A globális déli országokba exportált hulladék további problémákat okoz, és a vegyi szennyeződések aggodalomra adnak okot. Bethanie Carney Almroth professzor rámutat, hogy a különféle polimerek eltérő újrahasznosítási eljárásokat igényelnek, ami tovább bonyolítja a helyzetet. A bioműanyagok kevesebb szén-dioxid-kibocsátást eredményezhetnek, de tartalmazhatnak veszélyes vegyi anyagokat.
Llorenc Mila i Canals szakértő szerint a fenntarthatóság felé való elmozdulás kulcsa az egyszer használatos csomagolóanyagok csökkentése és az újrafelhasználható alternatívák előtérbe helyezése. Az igazi cél az lenne, hogy minimalizáljuk vagy teljesen elkerüljük az egyszer használatos termékeket.
Összefoglalva, nem egyértelmű, hogy a papír vagy a műanyag csomagolás lenne a jobb választás környezeti szempontból. A fogyasztóknak tudatosan kell csökkenteniük csomagolóanyagaik ökológiai lábnyomát, és az újrafelhasználhatóságot kell előnyben részesíteniük. Csak így érhetjük el a fenntarthatóbb jövőt, ahol a környezeti hatásokat minimalizáljuk és a természeti erőforrásokat jobban megóvjuk.
Kapcsolódó cikkeink
Átadták a Nestlé napelemparkját Szerencsen
Szerencsen átadták a Nestlé közép-európai regionális kávé- és kakaóitalpor-gyártó és…
Tovább olvasom >Fókuszban a fenntarthatóság: indul a Generali EnterPrize pályázata a 15 milliós pályázati díjért
A Generali Csoport idén három kategóriában hirdeti meg a kis- és középvállalkozások…
Tovább olvasom >Hatezren vettek részt az Etesd az Eszed program Fenntarthatósági Kihívásában
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért és az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >