Nem biztos, hogy a papírcsomagolás a legjobb
A csomagolások környezeti hatásai egyre nagyobb figyelmet kapnak a fenntarthatóság előtérbe kerülésével. Egy friss kutatás rámutat, hogy bár a papírcsomagolás újrahasznosítása könnyebb lehet, mint a műanyagé, mindkét típusnak komoly környezeti hatásai vannak. A Deutsche Welle szerint téves az a feltételezés, hogy a papír teljesen környezetbarát, tekintettel az üvegházhatású gázok kibocsátására és az újrahasznosítás nehézségeire.
Tatiana Sokolova, a Tilburg School of Economics and Management docense szerint a fogyasztók gyakran gondolják azt, hogy a papírcsomagolás jobb a környezet számára, de ez félrevezető lehet. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint a cellulóz- és papíripar az ipari üvegházhatású gázkibocsátás közel 2%-áért felelős, ami növekvő tendenciát mutat. A papírcsomagolás nagyobb súlya miatt több üzemanyagot igényel a szállításhoz, ami tovább növeli az ökológiai lábnyomot. Emellett gyakran műanyaggal bélelik a papírt, ami megnehezíti az újrahasznosítást.
A műanyagcsomagolások előállítása jelentős üvegházhatású gázkibocsátással jár, és kevesebb mint 10%-a kerül újrahasznosításra. A globális déli országokba exportált hulladék további problémákat okoz, és a vegyi szennyeződések aggodalomra adnak okot. Bethanie Carney Almroth professzor rámutat, hogy a különféle polimerek eltérő újrahasznosítási eljárásokat igényelnek, ami tovább bonyolítja a helyzetet. A bioműanyagok kevesebb szén-dioxid-kibocsátást eredményezhetnek, de tartalmazhatnak veszélyes vegyi anyagokat.
Llorenc Mila i Canals szakértő szerint a fenntarthatóság felé való elmozdulás kulcsa az egyszer használatos csomagolóanyagok csökkentése és az újrafelhasználható alternatívák előtérbe helyezése. Az igazi cél az lenne, hogy minimalizáljuk vagy teljesen elkerüljük az egyszer használatos termékeket.
Összefoglalva, nem egyértelmű, hogy a papír vagy a műanyag csomagolás lenne a jobb választás környezeti szempontból. A fogyasztóknak tudatosan kell csökkenteniük csomagolóanyagaik ökológiai lábnyomát, és az újrafelhasználhatóságot kell előnyben részesíteniük. Csak így érhetjük el a fenntarthatóbb jövőt, ahol a környezeti hatásokat minimalizáljuk és a természeti erőforrásokat jobban megóvjuk.
Kapcsolódó cikkeink
Mindent egy helyről: karácsonyi ajándékért is érdemes elmenni az Auchanba
Év végén a megszokottnál nemcsak többet vásárolunk, hanem aki teheti,…
Tovább olvasom >Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >