Nem árt kimosni a többször használatos bevásárlószatyrokat
Ha lassan is, de egyre csökkenő tendenciát mutat az egyszer használatos nejlonszatyrok „fogyasztása”, és egyre több újra felhasználható bevásárlótáska kerül forgalomba – ez utóbbiak azonban baktériummal fertőzöttek is lehetnek.
Kutatások szerint komoly veszélyt jelenthetnek a fogyasztók számára az többször használatos bevásárlótáskák. Az Arizonai Egyetem kutatói 84 fajta – használt- bevásárlótáskát vizsgáltak meg, és arra az eredményre jutottak, hogy több mint a felük veszélyes baktériummal szennyezett – írja a Daily Telegraph című brit napilap.
Az többször felhasznált táskák 12 százaléka kólibaktériummal fertőzött, így könnyen gyomorbántalmakat, hasmenést, veseproblémákat okozhatnak. A dolog azért is problémás, mert sok élelmiszer csomagolás nélkül kerül ezekbe a szatyrokba, a fertőzés pedig leginkább akkor történik, ha az élelmiszerek maradványai – például nyers hús leve- megmarad a táskák anyagán.
A felmérés szerint a vásárlók 97 százaléka soha nem mossa ki ezeket a táskákat, pedig ez lenne a kézenfekvő megoldás: a kutatók azt tanácsolják, kéthetente tegyük be a szatyrokat a mosógépbe, fél év használat után pedig dobjuk ki őket.
Néhány hete került nyilvánosságra az a szakértői tanulmány, amely szerint az Európai Bizottság azt fontolgatja, hogy a széndioxid-kibocsátáshoz hasonlóan szabályozná a műanyag bevásárlószatyrok használatát a környezet védelme érdekében. Sőt, Brüsszel akár a teljes tiltást sem zárja ki.
Korábbi számítások szerint Magyarországon naponta 1,3 millió műanyag zacskó kerül forgalomba. Becslések szerint ennek 16 százaléka lebomló, 25 százaléka újrahasznosított. A szelektív gyűjtőkbe alig jut ebből a csomagolóanyagból, hiszen a csomagolóipar által működtetett rendszerek elsősorban az italos hulladék visszagyűjtésével foglalkoznak.
Ennek visszaszorítására emelték drasztikusan a nejlonszatyrok termékdíját, ma már a legnagyobb üzletláncokban fizetni kell a tasakokért- helyenként akár 160 forintba is kerülhet a legolcsóbb termék. Az üzletek ugyanakkor különféle akciókkal próbálják rávenni a vevőket arra, hogy fizessenek a szatyrokért – például rendszeresen visszaváltják az elhasználódott tasakokat, vagy szövetből, újrafelhasznált anyagból készült táskákat adnak ajándékba. (penzcentrum.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >