Nehezen újrahasznosítható hulladékok: megoldások születőben, de még messze a cél
Bár egyre több hulladéktípus válik újrahasznosíthatóvá, számos anyag feldolgozása továbbra is rendkívül költséges és bonyolult – derül ki az Euronews és a Glass International friss összefoglalóiból, amit az Mfor.hu osztott meg. Különösen a használt pelenkák, a cigarettacsikkek és a mobiltelefonok kijelzőüvegei jelentenek komoly kihívást az iparág számára.
Az uniós polgárok 2023-ban átlagosan fél tonna települési hulladékot termeltek fejenként, amelynek mindössze 48%-át sikerült újrahasznosításra előkészíteni. Az EU-s célkitűzés 55% lenne az év végére, de több tagállam – köztük Magyarország is – ettől még messze áll.
A hagyományos üvegcsomagolások könnyen beolvaszthatók, de a mobiltelefonok és LCD-kijelzők speciális, ütésálló üvegei sokkal nehezebben kezelhetők. Az Everglass projekt kutatói lézeres technológiát fejlesztenek a probléma megoldására, míg az amerikai O-I Glass mobil újrahasznosító berendezése (MOGRA) elsősorban infrastrukturálisan hátrányos helyzetű térségekben segíthet az üveghulladék feldolgozásában.
Az élelmiszerpazarlás is hatalmas probléma: az unióban évente több mint 59 millió tonna étel végzi hulladékként. A LANDFEED projekt a komposztálás fejlesztésén dolgozik, míg az ausztrál Food Recycle technológiája az élelmiszerhulladékból állati takarmányt állít elő.
A használt pelenkák újrafelhasználása szintén kritikus kérdés: évente 46 milliárd darab keletkezik világszerte, és ezek akár 500 évig is szennyezhetik a környezetet. Az ausztrál Diaper Recycle egyedülálló megoldást kínál: a pelenkákat szétbontják, a műanyagot újrahasznosítják, a rostanyagból pedig macskaalmot készítenek – ám a szolgáltatás még csak korlátozott körben érhető el.
A hulladékkezelés fejlődése folyamatos, de a mindenki számára elérhető, gazdaságos megoldásokra még várni kell. Addig is a fogyasztók tudatossága és a hulladékcsökkentés kulcsfontosságú szerepet játszik a környezet védelmében.
Kapcsolódó cikkeink
Fejenként 62 kg ételt pazarolunk el évente
Egyre égetőbb problémát jelent az élelmiszer-hulladék és a túlfogyasztás: a…
Tovább olvasom >Jelentős megtakarítást tesznek lehetővé a SPAR újrahasznosítási megoldásai
nnovatív kezdeményezéseket indított fenntarthatósági törekvéseivel összhangban az újrahasznosítás területén a…
Tovább olvasom >Forradalmi magyar találmány a szigetelőanyag-hulladék újrahasznosításában
Óriási környezeti kihívást jelent az ipari felhasználás során keletkezett kemény…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztése jöhet a piperecikkekre is
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Facebook-oldalán közzétett videóban jelentette be,…
Tovább olvasom >A SZÉP-kártya, az egészségpénztári tagság és az áruhitel is növeli a költési hajlandóságot
A Széchenyi Pihenőkártya mindennapok része: a SZÉP kártya tulajdonos magyarok…
Tovább olvasom >Legalább 16 százalékos drágulást érez a fiatalok fele
Átlagosan 19 százalékos inflációt érzékeltek a fiatalok idén februárban, de…
Tovább olvasom >