Nehezen újrahasznosítható hulladékok: megoldások születőben, de még messze a cél
Bár egyre több hulladéktípus válik újrahasznosíthatóvá, számos anyag feldolgozása továbbra is rendkívül költséges és bonyolult – derül ki az Euronews és a Glass International friss összefoglalóiból, amit az Mfor.hu osztott meg. Különösen a használt pelenkák, a cigarettacsikkek és a mobiltelefonok kijelzőüvegei jelentenek komoly kihívást az iparág számára.
Az uniós polgárok 2023-ban átlagosan fél tonna települési hulladékot termeltek fejenként, amelynek mindössze 48%-át sikerült újrahasznosításra előkészíteni. Az EU-s célkitűzés 55% lenne az év végére, de több tagállam – köztük Magyarország is – ettől még messze áll.
A hagyományos üvegcsomagolások könnyen beolvaszthatók, de a mobiltelefonok és LCD-kijelzők speciális, ütésálló üvegei sokkal nehezebben kezelhetők. Az Everglass projekt kutatói lézeres technológiát fejlesztenek a probléma megoldására, míg az amerikai O-I Glass mobil újrahasznosító berendezése (MOGRA) elsősorban infrastrukturálisan hátrányos helyzetű térségekben segíthet az üveghulladék feldolgozásában.
Az élelmiszerpazarlás is hatalmas probléma: az unióban évente több mint 59 millió tonna étel végzi hulladékként. A LANDFEED projekt a komposztálás fejlesztésén dolgozik, míg az ausztrál Food Recycle technológiája az élelmiszerhulladékból állati takarmányt állít elő.
A használt pelenkák újrafelhasználása szintén kritikus kérdés: évente 46 milliárd darab keletkezik világszerte, és ezek akár 500 évig is szennyezhetik a környezetet. Az ausztrál Diaper Recycle egyedülálló megoldást kínál: a pelenkákat szétbontják, a műanyagot újrahasznosítják, a rostanyagból pedig macskaalmot készítenek – ám a szolgáltatás még csak korlátozott körben érhető el.
A hulladékkezelés fejlődése folyamatos, de a mindenki számára elérhető, gazdaságos megoldásokra még várni kell. Addig is a fogyasztók tudatossága és a hulladékcsökkentés kulcsfontosságú szerepet játszik a környezet védelmében.
Kapcsolódó cikkeink
Már közel 40 ezer adag ételt mentett meg a Magyar Élelmiszerbank és a Wolt közös projektje
Már csaknem egy éve fut a Magyar Élelmiszerbank Egyesület és…
Tovább olvasom >Tudatosabb konyhával a pazarlás ellen – menütervező kiadvánnyal segíti a Nébih a háztartásokat
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja új, a…
Tovább olvasom >Színt vált a csomagolás, ha romlik az étel – új találmány forradalmasíthatja az élelmiszer-pazarlás elleni harcot
Három spanyol fiatal, Pilar Granado, Pablo Sosa Domínguez és Luis…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Tovább nőtt a fair trade Németországban
A németországi fair trade forgalom 2024-ben 11%-kal, 2,6 milliárd euróra…
Tovább olvasom >