Nehezen indultak felfelé a sertésárak
Tavaly ilyenkor drágábban tudtuk eladni a sertést, pedig a tomboló hőség erősen visszafogja a mostani kibocsájtást – írja az agrarszektor.hu. Az afrikai sertéspestis érezhetően megfogta az európai piacot, és szokásos nyári áremelkedés csak vontatottan indult el.
Az élőállatok piacán keresleti helyzet alakult ki, ami végül csak kimozdította a holtpontról az árakat. Előtte heteken át azzal érvelt a húsipar, hogy nagyok a készletek, ezért nem emelhetik az ajánlataikat. Az EU belső piaca ugyanis megtelt azokkal a húsokkal, amelyek az afrikai sertéspestis miatt kialakult pánikban itt ragadtak. Csakhogy időközben olyan kánikula uralta el ki a kontinenst, ami a szokásosnál jóval erősebben visszafogta a hízók gyarapodását. A vágósúlyohoz közeledve normál esetben 850-900 g körül jár a napi tömeggyarapodás, de most 500 gramm alá esett. Mindez lassan helyett teremtett a friss és a fagyasztott húsok piacán az új árunak.
Kölcsönös függésben
A németeknél a termelők már összefogtak, és érdekvédelmi szövetségeiken keresztül elérték, hogy hetente 6-6 centtel emelkedjenek az átvételi árak. Az ottani áremelkedés aztán a többi uniós tagállam átvételi ajánlatait is magával húzta. Az élősertés iránti igény növekedését jelzi az is, hogy a lassan gyarapodó állatokat egyre korábban vágják. Ausztriában például 95,7 kg-os vági súllyal az év mélypontját érte el az ágazat augusztus közepén.
Augusztus 22-re az ottani árutőzsde 1,57 eurós kilónkénti árra árazta be a sertést hasított melegsúlyban. A bajoroknál a 32. héten 1,47 eurót (475 Ft) remélhetnek a gazdák a karkaszért (E minőség). Magyarországon a 32. héten még mindig 13 százalékkal kevesebbet fizetnek az élősertésért, mint tavaly ilyenkor, 367 forintot kilónként (E minőség), ami hasított melegsúlyban 455 forintnak felel meg. Az áremelkedés csak 31. héten következett be. Importból 448 foritos kilónkénti áron lép be a vágóhídra a sertés (hasított melegsúlyban). (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Állatjólét és fenntarthatóság – Az európai állattenyésztők 2030-ig tartó jövőképe
Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai…
Tovább olvasom >Tovább erősödnek az agrárkapcsolatok Magyarország és Laosz között
Magyarország tovább erősíti partnerkapcsolatait Laosszal a mezőgazdaság és az oktatás…
Tovább olvasom >A vidékfejlesztési források hatékony felhasználásával megújulhat a hazai állattenyésztés
A hazai állattenyésztést sújtó problémák enyhítésére, az ágazat versenyképességének javításra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >