Nehéz időszakra számíthatnak a zöldségtermesztők
Az ukrán termények tömeges beáramlása miatt veszélyben azok a magyar zöldségtermelők, akik nem tudnak öntözni, és a piacon komoly árcsökkenéssel szembesülnek. A problémát a szakemberek szerint csak uniós beavatkozással lehet megoldani.
A magyar szántóföldi zöldségtermesztők nehéz helyzetbe kerülhetnek az ukrán termények által okozott árcsökkenés miatt. Az ukrán termékekre jellemző alacsony árak a zöldborsót és a csemegekukoricát is érintik, amelyeknél 35-45%-os árcsökkenést tapasztaltak a szakemberek. Szőke-Kis Zoltán, a Szőke és Szujó Kft. ügyvezetője szerint ezek a növények már alacsonyan mozognak a jövedelmezőség határán, árulta el a HelloVidéknek. Az ipari paradicsom az egyetlen kivétel, ahol az árak tavalyi szinten maradtak.
Az ukrán termények jelenléte az uniós és hazai piacokon jelenti a legnagyobb problémát a szántóföldi zöldségtermesztők számára. Az ágazat szereplői szerint az Európai Unió álságos politikája hozzájárul a problémákhoz. Ukrajnából millió tonnányi terményt importálnak, miközben az uniós gazdáknak olyan előírásokat kell betartaniuk, amelyek a növényvédő szerek használatát korlátozzák. Szőke-Kis Zoltán úgy véli, vagy valódi zöld átállásra van szükség, és meg kell akadályozni az olcsó termékek beáramlását, vagy ne várják el az uniós termelőktől az előírások betartását.
Az idei év a kisebb termelők számára különösen nehéz lesz. A mezőgazdasági termelők, akik 50-200 hektár közötti birtokon gazdálkodnak, nem tudnak öntözni, és csak konvencionális növényekkel foglalkoznak, veszteségekkel nézhetnek szembe, ha nem történik változás a jelenlegi helyzetben. A szakember szerint azoknak lesz könnyebb dolguk az idei évben, akik nagyobb birtokkal vagy tartalékkal rendelkeznek.*
Kapcsolódó cikkeink
Hiány alakulhat ki a káposzta piacán, tovább drágulhat a zöldség ára
A FruitVeb elemzése szerint hiány fenyegeti a káposztapiacot, és még…
Tovább olvasom >Adócsaló zöldség- és gyümölcskereskedőket fogtak el a pénzügyőrök
Görögországból importált zöldséget és gyümölcsöt a forgalmi adó megfizetése nélkül…
Tovább olvasom >Így marad friss az őszi gyümölcs sokáig
Az őszi szezonban bőségesen találkozunk különböző gyümölcsökkel a boltok polcain,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >