Nehéz évet zárnak a zöldborsótermesztők

Szerző: STA Dátum: 2024. 06. 25. 10:30

Az idei év kifejezetten rossz szezont hozott a zöldborsótermelők számára. A zöldborsó termőterülete megfeleződött az előző évekhez képest, és az enyhe, száraz tavasz miatt a termésátlag messze elmaradt a várakozásoktól. Magyarország, amely korábban Európa harmadik legnagyobb zöldborsótermelője volt, jelentős visszaesést tapasztalt. Ahhoz, hogy megőrizzük pozíciónkat, új fajtákra, modern technológiákra és összefogásra lesz szükség.

Az időjárási hatások miatt azonban idén három héttel korábban kezdődött a betakarítás (Fotó: Pixabay)

Korábban a zöldborsó az egyik legkiszámíthatóbb termék volt, ám 2021 óta teljes bizonytalanság uralkodik a piacon. Idén a tavalyi árak is megfeleződtek, és a hűtő- és konzervipar jóval kevesebb alapanyagra kötött szerződést, mint korábban. A termelők közül sokan arra panaszkodnak, hogy a borsó termőterülete akár hatvan százalékkal is csökkent a tavalyihoz képest. Az energiaköltségek és a csapadékhiány szintén növelik a termesztés költségeit. Intenzív technológia mellett egy hektár öntözési költsége akár 650 ezer forintra is rúghat.

A szezon elején még jelentős tavalyi készletek voltak a hűtőházakban, ami hozzájárult az alacsony felvásárlási árakhoz

Ifj. Fülöp Gábor, az Agrosprint Zrt. igazgatósági tagja elmondta, hogy idén a szokásosnál jóval korábban, május közepén kezdődött a betakarítás. Ez a cég harminc éves fennállása óta példátlan, hiszen normál körülmények között június elején indul a munka. Az időjárási hatások miatt azonban idén három héttel korábban kezdődött a betakarítás.

A korai típusú borsó terméshozama idén messze elmaradt az elvárttól

A korábbi átlag másfél-két tonna volt hektáronként, de most ennek a dupláját sem sikerült elérni. Az alacsony felvásárlási árak és a kevés hozam miatt a fenntartható gazdálkodás is veszélybe került. A középérésű borsóknál ugyan jobb a hozam, de jelentős területi különbségek vannak, és a jégesők tovább rontottak a helyzeten. A feldolgozók által támasztott gyártási tervek is messze elmaradnak a tervezettől, és legalább tíz százalékos terméskieséssel kell számolni. Apáti Ferenc, a FruitVeb Zöldség-, Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint több évre szóló árszerződések mind a termelők, mind a feldolgozók számára előnyösek lennének. Tavaly nagyon magasra szöktek az alapanyagárak: a csemegekukorica felvásárlási ára 110 forint volt kilogrammonként, a zöldborsóé pedig 230 forint, ami kedvező volt a termelők számára. A magas hozamok és árak miatt tavaly jövedelmező volt a borsótermesztés. Azonban a drága nyersanyagból gyártott fagyasztott és konzervipari késztermékekkel a feldolgozóipar nehezen tudta tartani a lépést a piacon. A 2022-es áremelkedések után tavaly elkezdtek zuhanni az árak, és amikor drága nyersanyagból kellett késztermékeket gyártani, ez a helyzet visszaütött. Ennek következménye, hogy idén a csemegekukorica ára megfeleződött, a zöldborsó ára pedig negyven százalékkal csökkent, ami a termelők számára nehéz helyzetet teremtett. A feldolgozók számára sem kedvező ez a helyzet, hiszen újra felállni mindenkinek nehéz lesz egy ilyen visszaesés után.

novenyvedoszer.hu

Kapcsolódó cikkeink