Nehéz évet zárnak a zöldborsótermesztők
Az idei év kifejezetten rossz szezont hozott a zöldborsótermelők számára. A zöldborsó termőterülete megfeleződött az előző évekhez képest, és az enyhe, száraz tavasz miatt a termésátlag messze elmaradt a várakozásoktól. Magyarország, amely korábban Európa harmadik legnagyobb zöldborsótermelője volt, jelentős visszaesést tapasztalt. Ahhoz, hogy megőrizzük pozíciónkat, új fajtákra, modern technológiákra és összefogásra lesz szükség.
Korábban a zöldborsó az egyik legkiszámíthatóbb termék volt, ám 2021 óta teljes bizonytalanság uralkodik a piacon. Idén a tavalyi árak is megfeleződtek, és a hűtő- és konzervipar jóval kevesebb alapanyagra kötött szerződést, mint korábban. A termelők közül sokan arra panaszkodnak, hogy a borsó termőterülete akár hatvan százalékkal is csökkent a tavalyihoz képest. Az energiaköltségek és a csapadékhiány szintén növelik a termesztés költségeit. Intenzív technológia mellett egy hektár öntözési költsége akár 650 ezer forintra is rúghat.
A szezon elején még jelentős tavalyi készletek voltak a hűtőházakban, ami hozzájárult az alacsony felvásárlási árakhoz
Ifj. Fülöp Gábor, az Agrosprint Zrt. igazgatósági tagja elmondta, hogy idén a szokásosnál jóval korábban, május közepén kezdődött a betakarítás. Ez a cég harminc éves fennállása óta példátlan, hiszen normál körülmények között június elején indul a munka. Az időjárási hatások miatt azonban idén három héttel korábban kezdődött a betakarítás.
A korai típusú borsó terméshozama idén messze elmaradt az elvárttól
A korábbi átlag másfél-két tonna volt hektáronként, de most ennek a dupláját sem sikerült elérni. Az alacsony felvásárlási árak és a kevés hozam miatt a fenntartható gazdálkodás is veszélybe került. A középérésű borsóknál ugyan jobb a hozam, de jelentős területi különbségek vannak, és a jégesők tovább rontottak a helyzeten. A feldolgozók által támasztott gyártási tervek is messze elmaradnak a tervezettől, és legalább tíz százalékos terméskieséssel kell számolni. Apáti Ferenc, a FruitVeb Zöldség-, Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint több évre szóló árszerződések mind a termelők, mind a feldolgozók számára előnyösek lennének. Tavaly nagyon magasra szöktek az alapanyagárak: a csemegekukorica felvásárlási ára 110 forint volt kilogrammonként, a zöldborsóé pedig 230 forint, ami kedvező volt a termelők számára. A magas hozamok és árak miatt tavaly jövedelmező volt a borsótermesztés. Azonban a drága nyersanyagból gyártott fagyasztott és konzervipari késztermékekkel a feldolgozóipar nehezen tudta tartani a lépést a piacon. A 2022-es áremelkedések után tavaly elkezdtek zuhanni az árak, és amikor drága nyersanyagból kellett késztermékeket gyártani, ez a helyzet visszaütött. Ennek következménye, hogy idén a csemegekukorica ára megfeleződött, a zöldborsó ára pedig negyven százalékkal csökkent, ami a termelők számára nehéz helyzetet teremtett. A feldolgozók számára sem kedvező ez a helyzet, hiszen újra felállni mindenkinek nehéz lesz egy ilyen visszaesés után.
novenyvedoszer.hu
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >