Négy százalék feletti növekedést vár a Raiffeisen
A Raiffeisen elemzői 4,2 százalékra növelték idei GDP-várakozásukat a korábbi 3,8 százalékról, jövőre 3,4 százalékos gazdasági bővülést jósolnak – mondta Török Zoltán, a pénzintézet vezető elemzője sajtótájékoztatón, Budapesten.
Elmondta: ezzel párhuzamosan a bank az inflációs előrejelzését is emelte, a korábbi 2,4 százalék helyett 2,6 százalékos pénzromlást várnak 2018-ra, úgy vélik, jövőre az infláció várhatóan 2,8 százalék lesz.
Török Zoltán jelezte: az euró árfolyama napjainkban ugyan 330 forint körül mozog, de ahogy a külső hatások enyhülnek az év folyamán, 2018 szeptemberére 325 forintra, decemberre 320 forintra mehet vissza az euró árfolyama.
A vezető elemző elmondta: az első negyedéves gazdasági bővülés után a második negyedévben is 5 százalékot közelítő növekedésre számítanak, a magyar gazdaság bővülésének üteme azonban 2018 második felében, majd 2019-ben, és 2020-ban is lassulni fog.
Az inflációval kapcsolatban megjegyezte: elsősorban az olajár emelkedésének következtében idén június-júliusban 3,1 százalékra nőhet a pénzromlás üteme, de ez csupán átmeneti jellegű lesz, az infláció tartósan 2019 második felétől emelkedik 3 százalék körüli szintre.
Török Zoltán kifejtette: bár a feltörekvő piacokon általános az eladási hullám, részben az argentin, illetve a török gazdaság bizonytalanságai miatt, a magyar piac felülteljesített a forint gyengülését tekintve a régiós országokhoz képest.
Elmondta, ezt részben az államadósság GDP-hez mért magasabb aránya – a pénzügyi sérülékenység -, amely továbbra is meghaladja a régiós államokét, részben a magyar gazdaságpolitikával kapcsolatos fenntartások – így például az „extra laza monetáris politika” – idézték elő.
A gazdaságpolitika korrekciója már kezdetét vette – óvatosabb lett a költségvetési tervezés, a Magyar Nemzeti Bank jelezte, hogy esetleg monetáris politikai fordulat lesz a jövőben -, így ahogy a külső nyomás enyhül, a forint erősödhet – magyarázta a vezető elemző.
Az mindenesetre látszik, hogy a befektetők bizonytalanabbnak látják a magyar gazdaság alakulását, a magyar gazdaságpolitikát, mint a cseh, vagy a lengyel gazdaságét – vélekedett.
Elmondta: a globális gazdasági kilátások is bizonytalanok, nem tudni, meddig eszkalálódik az Egyesült Államok és a világ többi része között kibontakozó kereskedelmi háború. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: lassabb növekedés, átütemezett beruházások és óvatos lakossági fogyasztás várható
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott interjúban a magyar…
Tovább olvasom >3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >Varga Mihály: meg kell erősíteni a magyar gazdaság szuverenitását, a hazai élelmiszeripart
Európa jövője egyenrangú, szuverén tagállamokkal biztosítható, ezért a kormány továbbra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >