Nébih: Somogy megyében is megjelent a kéknyelv betegség

Szerző: trademagazin Dátum: 2015. 09. 16. 11:00

A Somogy megyei Hajmáson is találtak a kéknyelv betegség vírusával fertőzött szarvasmarhát a múlt heti Tolna megyei eset után – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.

szarvasmarha

A közlemény szerint az új kitörés körüli 20 kilométeres körben a hatóság 30 napos megfigyelési zárlatot rendel el, valamint módosította a megfigyelési- és védőkörzetet.

A Somogy megyei szarvasmarha-állományban egy állat bizonyult fertőzöttnek, a kitörést ezúttal is a vírus 4-es szerotípusa okozta – közölték.

A Nébih felhívta a figyelmet, hogy a szeptember 10-én elrendelt intézkedések változatlanul érvényesek, azokat az új kitörés körüli 20 kilométeres körben elhelyezkedő, fogékony állatokat tartó telepeken is alkalmazni kell.

Az állategészségügyi hatóság a kitörések körüli 20 kilométeres sugarú körben lévő gazdaságokban található valamennyi fogékony állatnál elvégzi a rovarirtó szerrel történő kezelést, és azoknak az állatoknak a vakcinázását, amelyek még nem kaptak védőoltást.

Az ezeken kívül eső területeken a vakcinázás nem kötelező, de önkéntes alapon kérhető az állományokat ellátó állatorvostól. Ebben az esetben a védőoltás alapvetően az állattartó költségére történik, aki állami támogatást is igénybe vehet – hangsúlyozta a Nébih.

A hivatal a betegséggel kapcsolatos tudnivalókról tájékoztató anyagot készített a gazdáknak. A kiadványt tízezer példányban a következő hetekben juttatják el az állattartókhoz.

A Nébih múlt csütörtökön tájékoztatott, hogy két állatnál kimutatták a kéknyelv betegséget egy 350 üszőből álló Tolna megyei szarvasmarha-állományban.

Az akkori közleményben emlékeztettek: az új kitörés ellenére a tavalyi, Csongrád megyei eset miatt elrendelt és jelenleg is érvényben lévő megfigyelési és védőkörzetet, a korlátozás alá vont területeket nem kellett módosítani, azok továbbra is érvényesek.

Kiemelték, jelentős változás a 2014-ben elrendelt intézkedésekhez képest, hogy a fertőzött állatokat nem vágják le, hanem kezelik. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink