NAK: közösen sürgetik több uniós szabályozás átalakítását a V4-ek agrárkamarái
Több EU-szabályozás átalakítását, és a termelők számára kedvező uniós agrárpolitika fenntartását sürgették kedden záruló lengyelországi találkozójukon a visegrádi államok agrárkamarái – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az MTI-vel.
Az ülés résztvevői elemezték többek között az agrár-élelmiszeri piacok helyzetét, foglalkoztak az uniós Közös agrárpolitika (Kap) reformjával, és a többoldalú kereskedelmi megállapodásokkal.
A közlemény kiemelte a vízgazdálkodás és a növényvédelem kihívásait. Az agrárkamarák szerint a szélsőséges időjárás közepette nehéz lesz fenntartani a mezőgazdaság teljesítményét, ha a növényvédő szerek uniós korlátozásai egyre szigorodnak.
A sertéspestis kockázatának mérséklésére egyértelmű szabályozást sürgettek a vaddisznóállomány ellenőrzésére és csökkentésére.
Emellett szorgalmazták az EU kereskedelmi megállapodásaiban felmerülő ellentmondások megszüntetését. Ezzel kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy az integrált növényvédelmi gyakorlatokat és magas szintű állatjólétet nem csak az uniós gazdálkodókon kell számon kérni, hanem a dél-amerikai közös piac (Mercosur) országain is. Kifogásolták továbbá, hogy az Ukrajnából érkező gabonaimport minőségellenőrzése hiányos, a növényvédőszerek maradványait a tagállamokból származó termékekben nyomon követik, az ukrán vámmentes kvótákon viszont nem.
A V4-es agrárkamarák 2020 után is erős, megfelelően finanszírozott uniós agrárpolitikát akarnak a mezőgazdaság, az élelmiszertermelés és a vidéki térségek fenntartható fejlődése érdekében. A Kap-nak hozzá kell járulnia a környezetvédelemhez és éghajlat-politikához, a mezőgazdaság digitalizációjához, az élelmiszerbiztonság és a versenyképesség erősítéséhez is – tették hozzá.
A közlemény szerint a fiatal gazdákat ösztönzőkkel, a vidéki foglalkoztatást és a helyi fejlődés támogatását biogazdaságokkal és fenntartható erdőgazdálkodással kell támogatni.
A NAK a lengyelországi találkozón bemutatta az egyetemi csapatok agrártechnológiai versenyét, az Agrovirtust, amely a várakozásaik szerint a térség meghatározó tudásmegosztási színtere lehet.
A visegrádi országok következő, 75. ülését Magyarország rendezi – írta a NAK. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: az európai tejágazati válság súlyosbodott, azonnali kezelésére van szükség
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >AM -államtitkár: számos új pályázat megjelentetését tervezi az agrártárca idén
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Az állatvédelem mindannyiunk közös ügye
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
NAV: közeledik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj fizetési határideje
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Trenkwalder: 2025 végére megközelítette a 2300 forintot a fizikai átlagórabér
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >2026 – az az év, amikor a devizakockázat meghatározza a magyar KKV-k árrését
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >

