NAK- FruitVeB: nőtt a hajtatott zöldségtermesztés versenyképessége
Az elmúlt években a támogatási konstrukcióknak és a kedvező hitellehetőségnek köszönhetően korszerű fejlesztések valósultak meg hajtatott zöldségtermesztés területén. A beruházások nyomán jelentősen nőtt a növényházi paradicsom, paprika és kígyóuborka termesztése – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) hétfőn kiadott közös körképéből.

(Fotó: Pixabay)
Jelentősen nőtt a hazai növényházi zöldséghajtatás versenyképessége. A beruházásoknak köszönhetően a termőterület is bővült. A hajtatott paradicsom esetében körülbelül 110 hektárral nőtt a termőterület, így már meghaladja a 310 hektárt. A megtermelt 150-160 ezer tonna a paradicsom 75-80 százaléka bogyós és fürtös típus, a maradék cseresznye- és koktélparadicsom. A hazai termelők áprilistól októberig el tudják látni a belföldi piacot koktél- és cseresznyeparadicsommal, fürtös paradicsomból pedig április elejétől annyira megnövekszik a termelési volumen, hogy a belföldi piac már nem tudja felvenni, ezért egészen szeptemberig tart az export – derül ki a körképből.
Növényházi paprikatermesztéssel 1114 hektáron foglalkoznak a gazdálkodók, az éves betakarított mennyiség pedig eléri a 140 ezer tonnát
Az úgynevezett tölteni való (tv) paprika forgalma jelentősen megugrott az elmúlt években, és érezhetően nő a kereslet a nagy méretű, színes és édes paprikák iránt is, amiből a hazai termelés még viszonylag kevés. Az ágazat komoly erőfeszítéseket tesz a színes paprika típusok, különösen a kápia paprika vagy a pritamin paprika termesztésének fejlesztésére. A hajtatott uborka felülete az utóbbi 8 évben megduplázódott, termésmennyisége pedig 2,5-szeresére nőtt. Jelenleg mintegy 120 hektáron folyik nagyrészt modern uborkahajtatás és 40 000 tonnát meghaladó mennyiséget állítanak elő – közülte a NAK és a FruitVeB.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Európai Központi Bank: a vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai…
Tovább olvasom >AM: a fenntartható vízgazdálkodás az innovatív mezőgazdaság alapja
A klímaváltozás hatásai, az egyre gyakoribb aszályos időszakok és a…
Tovább olvasom >Új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár
A Magyar Államkincstár új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új törvényjavaslat védené a hagyományos pénztárakat a nagy üzletekben
A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője, Simicskó István olyan törvénymódosítást kezdeményezett, amely…
Tovább olvasom >Itthon csak importban fogy a bio – kitörési pont lehet a közétkeztetés
Bár a bioélelmiszerek hazai kiskereskedelmi forgalma dinamikusan nő, még mindig…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >