NAK: az agrárgazdaságot a klímavédelemben partnernek kell tekinteni
Közös feladat, hogy az agrárgazdaság ne bűnbak legyen a klímaváltozás elleni harcban, hanem olyan ágazat, amelyre a társadalom minden szegmense partnerként tekint – hangsúlyozta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón, a mezőgazdaságért felelős európai uniós biztossal folytatott tárgyalást követően.
Janusz Wojciechowski megköszönte a magyar mezőgazdaság szereplőinek helytállását, amellyel hozzájárultak ahhoz, hogy a járvány idején nem alakult ki élelmiszerválság. Győrffy Balázs beszámolt arról, hogy a megbeszélésen több témát is érintettek, köztük a közös agrárpolitika reformját, amelynek része a tavaly december végén, határidőre benyújtott magyar KAP stratégiai terv.
A biztos azt az ígéretet tette, hogy a témában konstruktív tárgyalások lesznek, és olyan megoldás születik, amely a magyar mezőgazdaság előnyére, és nem kárára válik majd – mondta a NAK elnöke. Győrffy Balázs szólt arról, hogy a magyar gazdálkodók kifejezték aggodalmukat a Green Deal (Európai Zöld Megállapodás) stratégiával kapcsolatban, amely álláspontjuk szerint sok kockázatot hordoz, és nem látható a hozadéka. A találkozón kezdeményezték a Green Deal újragondolását, és kérték, hogy az eddigiekkel ellentétben vonják be a munkába a gazdálkodókat is.
Egyeztettek a sertéságazat problémájáról is, amely egész Európát érinti. Szóba került a vízgazdálkodás, az öntözés, a klímaváltozás, itt is jelentős előrelépésre van szükség – hangsúlyozta a NAK elnöke. Győrffy Balázs felhívta a figyelmet arra, hogy meglátásuk szerint az állattenyésztés általános megbélyegzése európai folyamat, például a fogyasztást népszerűsítő különböző programok között nem szerepelnek a vöröshúsok. A NAK elnöke szerint ez egyértelmű diszkriminálása egyes ágazatoknak, tudományos megalapozottság nélkül.
Janusz Wojciechowski, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős biztosa elmondta, hogy az ukrajnai háború új helyzetet és kihívást jelent, leginkább a szomszédos országokat, köztük Magyarországot is érinti.
A biztos elmondta, Magyarország időben benyújtotta a bizottságnak a stratégiai tervét, így remény van arra, hogy határidőre elfogadják, és be lehessen vezetni.
A sertéságazattal kapcsolatban a biztos közölte, hogy a bizottság hamarosan rövid távú megoldási javaslatokat tesz. Jelezte, hogy az energiaárak növekedésével a növényvédő szerek is drágulnak, a bizottság ezzel a témával szintén kiemelten foglalkozik.
Kapcsolódó cikkeink
Varga Mihály: a kormány kiáll a magyar gazdák érdekei mellett
A kormány a szuverenitás egyik pilléreként tekint az agráriumra, ezért…
Tovább olvasom >Fókuszban a közvetlen termelői értékesítés erősítése
Napjainkban kiemelt kérdés életünk minden területén a fenntarthatóság. Gazdasági és…
Tovább olvasom >Szorosabbra fűzi az együttműködését a NAK és a Magyar Jogász Egylet
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, Papp Zsolt György bemutatkozó…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >