NAK: a repce vetését segíti, a napraforgó betakarítását nehezítette a csapadékos idő
Segíti az őszi káposztarepce vetését az elmúlt napok csapadékos időjárása, azonban a napraforgó betakarítását valamelyest nehezítette – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos osztályelnöke az MTI érdeklődésére.
Petőházi Tamás elmondta, hogy országszerte zajlik a repce vetése, a csapadékos időjárás kedvező hatással van a magok fejlődésére. Hozzáfűzte, hogy tavaly gyakorlatilag „porba vetették” a repcét a gazdák, emiatt gyengén fejlődtek, vagy ki sem keltek a magok, és sok helyen tavasszal ki kellett tárcsázni az állományokat.
Közölte azt is, hogy a mintegy 560 ezer hektáron termesztett napraforgó betakarítását az eső akadályozta, ugyanakkor a jelenlegi száraz időjárás kedvező feltételeket biztosít majd a munkálatokhoz.
Pusztavámi Márton, a NAK Vas megyei elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a megyét az elmúlt napokban átlagosan 22 milliméter eső érte, amely egy-két napos kiesést okozhat a szántóföldi munkálatokban, a betakarításhoz az időjárási előrejelzés szerint optimális körülmények várhatók. A repce vetése a megyében befejeződött, jelenleg a növényvédelmi intézkedések vannak soron.
Szólláth Tibor, a NAK Hajdú-Bihar megyei elnöke ismertette, hogy a kukoricánál jók a terméskilátások a szélsőséges időjárás ellenére, az augusztusi meleg felgyorsította az érést, így a korai fajták betakarítása már meg is kezdődött. A kukorica termésátlagait a Hajdúságban 8-11 tonna között várják, a bihari térségben az aszály miatt 3-6 tonnás terméssel számolnak a gazdák.
A száraz tavasz után megfelelően fejlődött a napraforgó is, a májusi csapadék biztató volt, ugyanakkor a növényvédelmi feladatokat nem minden gazdának sikerült elvégezni. A növényből a megyében a jobb termőadottsággal rendelkező helyeken 5-5,5 tonna is lehet a termés – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Ingyenes pályázatírással segíti a kisüzemi beruházást tervező tagjait a NAK
Újabb ingyenes szolgáltatással segíti tagjait a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >