Nagyot nőtt az online kasszák forgalma
A tavalyi évhez képest igen komoly forgalomnövekedést mutattak az online kasszák: januárban 16,9, februárban pedig 12,9 százalékos volt az emelkedés – olvasta ki a Népszabadság a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adataiból.
Eszerint az idén az első hónapban a magyar fogyasztók 625,6 milliárd forintot költöttek az online kasszák használatára kötelezett kiskereskedelmi egységekben, a vendéglátásban és a kereskedelmi szálláshelyeken. Az előző év januárjában csak 539,4 milliárd forint folyt át a netes pénztárgépeken, igaz, akkor a NAV adatszolgáltatása csak a hónap ötödikével indult el. Ennek miértjére nem találtunk magyarázatot. Azonban a február sem mutatott mást: a második hónapban a tavalyi 569,6 milliárd forintos költéssel szemben az idén 643,5 milliárd forintot regisztráltak a kasszák. Ráadásul mindezt nullához közelítő, 0,1-0,5 százalékos infláció mellett.
A hatalmas növekedés annyiban furcsa, hogy közben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ennél jóval visszafogottabb piacbővülést mutatott ki az online kasszák által lefedett területen. Különösen a forgalom jelentős részét adó kiskereskedelemben szembetűnő a különbség, ott januárban meglepően alacsony, mindössze 1,7 százalékos lett a forgalombővülés az előző év azonos időszakához képest, míg a robusztusabb piacnövekedést hozó februárra is 6,5 százalékos élénkülést látott a KSH.
Az online kasszákban mutatkozó bővülést a kiskereskedelem melletti másik két terület, a vendéglátás és a szálláshely-szolgáltatás felfutása sem indokolja. Előbbiben a KSH szerint január komoly, 20 százalékos fellendülést hozott, ám a terület forgalma viszonylag kicsi, idén év elején 57,2 milliárdos volt. A hotelek és a panziók esetében a KSH visszafogott, 3,8, illetve 11,3 százalékos erősödést érzékelt. (Népszabadság Online)
Kapcsolódó cikkeink
Megszólalt a NAV a palackvisszaváltásból származó bevétel kapcsán
Sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon kell-e adózni a palackvisszaváltásból…
Tovább olvasom >NAV: Nem adóköteles a visszaváltási díj a magánszemélyek számára
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleményt adott ki a…
Tovább olvasom >Kevesebb lett a tőkés és a tőkejövedelmek reálértéke is csökkent 2023-ban
A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >