Nagy reményekkel tekintenek 2024-re az agrárcégek
Újra pozitívan látják a jövőt a mezőgazdasági vállalkozások – ezt mutatja a K&H agrárindex legfrissebb, negyedik negyedéves eredménye. Bizalmuk az előző negyedévi –10 pontról 12 pontra ugrott, ezzel várakozásuk újra a pozitív tartományba került.
A cikk a Trade magazin 2024/2-3. lapszámában olvasható.
– 2023 harmadik negyedévében a KSH adatai szerint 88,2%-kal emelkedett a mezőgazdaság hozzáadott értéke az előző év azonos időszakához képest, ami az alacsonyabb bázissal magyarázható, azonban ez a jó teljesítmény a cégek hangulatában is visszaköszön, hiszen nagyobb reményekkel vágnak neki az idei évnek. Az index pozitív változása annak köszönhető, hogy az előző negyedévhez képest magasabb pénzügyi eredményekkel számolnak és az európai uniós pályázatokkal kapcsolatban is derűlátók – mondta el Demeter Zoltán, a K&H agrárüzletágának vezetője.
A pozitív hangulat a pénzügyi várakozásokban a legmarkánsabb. Idén 6,5%-os árbevétel- és 4,6%-os profitnövekedéssel számolnak a cégek, szemben az előző negyedévi 4,7 és 2,3%-kal. A profitvárakozások mértéke tehát megduplázódott. A beruházási szándékban azonban ennek ellenére sem történt változás, a cégek 54%-a tervez fejlesztést 2024-ben, elsősorban informatikai területen (27%).
Az uniós pályázatokkal kapcsolatban is derűlátók az agráriumban. A vállalkozások több mint fele (57%) tartja reálisnak, hogy idén uniós forráshoz juthat. Az ágazatok közül itt a legmagasabb ez az arány, ugyanis az ipari, építőipari cégek 54%-a, a kereskedelemben 39%, míg a szolgáltató vállalkozásoknál 37% vélekedik így.
– A mezőgazdaság igen intenzíven támogatott ágazat az Európai Unióban. A 2023–27-es ciklus teljes költségvetéséből, 1643 milliárd euróból ugyanis nagyjából 387 milliárd euró jut a mezőgazdaságnak, amely a teljes támogatáscsomag közel negyede. Érdemes tehát a gazdáknak figyelni a már februárban megjelenő kiírásokat, amelyekben nagy hangsúlyt kapnak a fenntarthatósági beruházások is – hangsúlyozta a szakértő.
//
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >Pesszimista kereskedelmi szektor, a bővülés szándékával
Milyen hatások befolyásolják jelenleg a magyar kiskereskedelmi vállalatok működését? Hogyan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >