Nagy Márton: az élelmiszeripar teljesítménye „rendben lesz”
Vissza kell térni a korábbi konvergencia pályára, és helyre kell állítani a pénzügyi stabilitást, a költségvetés egyensúlyát – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerdán Budapesten, az Exim Awards díjátadó gálán.
Az idei évben 3 százalék körüli gazdasági növekedés várható, amely jövőre 4 százalékra emelkedhet, míg a költségvetési hiány 2026-ra 3 százalék alá eshet a tavalyi 6,5 százalékról. 2026-ra a magyar gazdaság ismét elérheti az utolsó békeév teljesítményét, 4 százalékos növekedéssel, 3 százalék alatti hiánnyal és inflációval, pozitív fizetési mérleggel és remélhetőleg alacsony jegybanki kamattal – hangsúlyozta.
A 2024-es növekedési kilátásokról azt mondta, hogy a belgazdaság – élelmiszer, építőipar, kereskedelem, logisztika – „teljesítménye rendben lesz”, a nagy kérdés az export, amely a német és az európai gazdasági kilátásoktól, valamint az elektromos autózás jövőjétől függ, ami „korántsem olyan biztos, mint fél évvel ezelőtt”.
Az Eximbankra kitérve elmondta, hogy a pénzintézet is szerepet kap a rendszerváltás óta eltel időszak legnagyobb állami ügyletében, a repülőtér visszavásárlásában.
Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország vezérigazgatója elmondta, hogy tavaly több rekordot is megdöntött a pénzintézet. A mérlegfőösszeg 70 százalékkal nőtt és a refinanszírozási aktivitás új csúcsot ért el.
Kifejtette: minden idők legnagyobb állami hitelprogramja, a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 1000 milliárd forintos keretét 2023 végére kimerítették és ebből 750 milliárd forintot már kihelyeztek, ezzel az Eximbank hozzájárult a recesszió tompításához.
A kedvezményes hitelprogram révén összesen mintegy 3000 cég jutott forráshoz, a célcsoportnak számító közepes és nagyvállalati szegmensben a vállalatok 15 százalékát érték el beruházási és forgóeszközhitellel, valamint lízingfinanszírozással.
A tavalyi év a refinanszírozásról szólt, míg az idei működés fókuszába a kifektetések kerülnek, a nemzeti bajnokok regionális vagy globális piacra történő befektetéseinek támogatása – mondta, hozzátéve, hogy az Eximbank a 2023-ban két nemzetközi kötvénykibocsátása során bevont forrás még fel nem használt részéből is támogatja ezeket a cégeket.
Kisgergely Kornél az Eximbank létrehozásának 30. évfordulója kapcsán kiemelte: az elmúlt három évtizedben több mint tízezer ügyletet finanszíroztak, a partnervállalatok több mint 159 országba jutottak el termékeikkel.
Minden 1 milliárd forint beruházási hitel vállalati oldalon 7-8 milliárd forintos befektetéssel párosult – hangsúlyozta.
Kitért arra is, hogy a pénzintézet tavaly év végén elindította az EXIM Határtalan Kultúra Programot, amely fiatal művészek számára teremt lehetőséget a nemzetközi színtéren való érvényesülésben az Art is Business Egyesület által meghirdetett két ösztöndíjpályázatán keresztül.
A gálán a szervezők kilenc díjat adtak át az EXIM Magyarország hitel- és lízingkonstrukcióinak refinanszírozásában kiemelkedő pénzintézeteknek.
A legeredményesebb refinanszírozási partner és az év kkv-finanszírozója díjat az OTP Bank Nyrt. nevében Wolf László, a bank vezérigazgató-helyettese vette át.
Az MBH Bank Nyrt. az év bankja mellett az Eximbank legeredményesebb zöld refinanszírozási partnere díját is elnyerte.
Az év lízingcége a Merkantil Bank Zrt. lett, a legdinamikusabban növekvő refinanszírozási partner díjat a Gránit Bank Zrt. kapta.
A legaktívabb lízingcég tavaly az Euroleasing Zrt., az év treasury partnere az Erste Bank Hungary Zrt volt.
Az Eximbank korábbi vezetőjéről elnevezett Urbán Zoltán-díjat Csabai Péternek, a Raiffeisen Bank Zrt. szakemberének ítélték oda.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >1 millió forintos átlagkeresetet ígér az NGM
Nagy Márton szerint elérhető az ezer eurós minimálbér és az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >