Nagy István: példaértékű fejlődés ment végbe a kertészeti ágazatban
Az a fejlődési folyamat, amely a kertészeti ágazatban végbement, példaértékű lehet mindenki számára – jelentette ki az agrárminiszter csütörtökön Szegeden.
Nagy István a jubileumi, tizedik Zsendülés kertészeti konferencián azt mondta, a kertészet ma egy jó prosperáló, kiválóan szervezett, a kiskereskedelmi láncokba betörő és azokat uraló ágazat.
Úgy vélte, ez a technológiai fejlesztések mellett annak köszönhető, hogy a szereplők hajlandók voltak részt venni a termelési láncokban, az integrációban. Kialakult a termelői, ellátási biztonság és a kereskedelmi láncok számára szükséges árumennyiség, amely lehetővé tette az importtermékek kiszorítását
– közölte a politikus.
A miniszter az ágazatot érintő változások között említette az alkalmi munkaerő foglalkoztatásának szabályozását. Az előírásokat – a kezdeti szándékhoz képest – sikerült úgy alakítani, hogy a foglalkoztatás időtartama 120 plusz 90 napra emelkedett, ami teljes mértékben lefedi a kertészet igényeit – mondta.
Nagy István úgy fogalmazott, az általános forgalmi adó kérdése a konferenciasorozat visszatérő témája. Kifejtette: a nyugdíjasok számára nyújtott áfa-visszatérítés olyan megoldás, amely élénkíti a fogyasztást, azokat segíti, akik tényleg rászorulnak, elkerülve azt, hogy a kereskedők „lenyelhessék” az áfa-csökkentést. Mint mondta, több alapvető élelmiszer áfája 5 százalékos, de ezt a fogyasztók nem érzik az árakban, és a termelők sem az átvételi árakban.
A megoldás a lehető legegyszerűbb módon működik majd: a kedvezményrendszerekhez hasonlóan fizetéskor „lecsippantják” a kártyát, majd a nyugdíj utalásakor mindenki megkapja a 10-15 ezer forint közötti összeget havonta, amit a zöldség-, gyümölcs-, illetve tejtermék-vásárlás után jóváírnak számára
– közölte a miniszter.
A politikus szerint semmi nem indokolja azt a kereskedői hozzáállást, ami jelentős különbséget eredményez a saját és a gyártói márkás termékek árazásában. Szavai szerint „a boltok árrését felül kell vizsgálni, meg kell nézni azt, hogy az mennyire túlzó és mennyire okoz problémát a mindennapi megélhetésben”.
Nagy István elfogadhatatlannak tartja a vásárlók kiszolgáltatottságát kihasználó magatartást. Hangsúlyozta, hogy ezért szükség van a kormányzati kontrollra és a párbeszédre is a kereskedelemmel.
A miniszter kitért arra, hogy a kertészeti ágazat szereplőinek pályázati szándéka töretlen, ez a kormányzati törekvéseknek megfelelően igazolja, hogy hosszú távon is ebből kívánnak megélni. A támogatási felhívásokra a megcélzott üzemmérettől függetlenül a meghirdetett keretösszeg kétszeresének megfelelő igény érkezett be.
A kormány fenntartja a terület kiemelt támogatását – mondta a miniszter, hozzátéve: számos pályázat értékelése folyik, más lehetőségekre pedig heteken belül megnyílik a jelentkezési lehetőség.
Kapcsolódó cikkeink
AM: az élelmiszertermelést nem lehet elválasztani a termőföldtől
A műhús egy csinálmány, mi pedig ragaszkodunk ahhoz, hogy az…
Tovább olvasom >Nagy István: az elmúlt években tudatosan segítettük az állattartókat a járványok és állatbetegségek megelőzésében
A Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek teljesen biztonságosak és…
Tovább olvasom >Példaértékű fejlődés ment végbe a kertészeti ágazatban
Az a fejlődési folyamat, amely a kertészeti ágazatban végbement, példaértékű…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A kiskereskedelmi forgalom bővülése 4-5 százalékos sávban van jelenleg
Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek
2025 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Emelkednek a reálbérek, nő a bizalom, emelkedik a kiskereskedelmi forgalom
Januárban folytatódott a bérek dinamikus emelkedése, állapította meg a legfrissebb…
Tovább olvasom >