Nagy a befektetői érdeklődés a cseh és szlovák kereskedelmi ingatlanok iránt
Tavaly jelentősen növekedett és az idei első negyedévben sem lankadt a befektetői érdeklődés a cseh és szlovák kereskedelmi ingatlanok iránt.
Az UniCredit Bank Austria hétfőn közzétett kimutatása szerint 2016-ban az előző évihez képest egymilliárd euróval 2,7 milliárd euróra emelkedett a kereskedelmi ingatlanokba fektetett összeg, Szlovákiában pedig a duplájára, 850 millió euróra nőtt.
„Tavaly elsősorban külföldi befektetők, ezen belül is leginkább az ázsiai térségből származók érdeklődtek csehországi és szlovákiai ingatlanok iránt, de a németek is magas arányban képviseltették magukat” – mondta Karla Schestauber, az UniCredit Bank Austria ingatlanpiaci szakértője. A befektetéseknek mindössze harminc százaléka származott belföldiektől.
Csehországban a tavalyi teljes évi 2,7 milliárd euró után az idei első negyedévben már elérte az 1,4 milliárd eurót az ingatlanbefektetések összértéke.
Az ingatlanbefektetések hozama mindkét országban kissé magasabb ugyan, mint Ausztriában, de ugyanúgy enyhén csökkenő tendenciát mutat – jegyezte meg az UniCredit Bank Austria szakértője. Csehországban az irodahelyiség befektetések hozama 4,9 százalék körül van, a bevásárló központoké 5 százalék, az ipari és logisztikai létesítményeké pedig 6,5 százalék. Szlovákiában az irodahelyiségek hozama 6,75 százalék, a bevásárló központoké 5,75 százalék, az ipari-logisztikai létesítményeké pedig 7,50 százalék.
Autóiparának köszönhetően mindkét ország kedvelt logisztikai központ a kelet-közép-európai térségben – mutatott rá Karla Schestauber. De például az Amazon is Prága közelébe telepített egy egész Európát kiszolgáló logisztikai elosztó központot.
A régió robosztus gazdasági növekedése közepette az autóiparnak és az online kereskedelemnek köszönhetően az idén is kedvező befektetési lehetőségeket vár a kereskedelmi ingatlanok piacán az UniCredit Bank Austria pénzintézetnek a CB Richard Ellis (CBRE) ingatlanügynökség adatait alapul véve összeállított elemzése. A dokumentum Csehországban a tavalyi 2,3 százalékos GDP-növekedés után az idén 2,6 százalékos, jövőre pedig 2,5 százalékos növekedéssel számol, Szlovákiában pedig a tavalyi három százalék után az idén 3,4, jövőre 3,7 százalékkal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Hazai utazásokra fejenként átlagosan 105 000 Ft-ot szánunk
A gazdaságilag aktív korú magyarok 60 százaléka tudott az elmúlt…
Tovább olvasom >Felvették a cseh szellemi örökség listájára a csehországi sörkultúrát
Felvették a cseh szellemi kulturális örökség listájára a csehországi sörkultúrát…
Tovább olvasom >Ötszáz saját márkás termékkel bővíti kínálatát az Ahold Delhaize Közép- és Kelet-Európában
Az Ahold Delhaize holland kiskereskedelmi csoport 500 új saját márkás…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >