Nagy a baj, éheznek a méhek: nem jut elég nektár és virágpor az aszály miatt
A hónapok óta tartó aszály nemcsak a mezőgazdaságból élőknek okoz komoly gondokat, hanem a méhészeknek is. A szárazságban a virágok alig termelnek nektárt és virágport, a méhek így éheznek, és szinte semennyi mézük nincs. A helyzet egy Pest megyei méhész szerint katasztrofális.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/07/Ke%CC%81pernyo%CC%8Bfoto%CC%81-2022-07-30-0.25.29-1024x633.png)
A méhek éheznek az aszály miatt
„A hárs és a selyemfű alatt kezdődött ez az aszályos időszak, és látni, hogy a selyemfű túlnyomó része virágzás alatt teljesen kiszáradt”
mutatja a dűlőút mentén álló, aszott növényeket Sárosi István. A Sárosi Méhészet vezetője Gödöllő környékén gondoz nyolcvan méhcsaládot. A kaptárak már július eleje óta egy nagy napraforgótábla közelében vannak Tura határában.
„Ez gyakorlatilag teljesen üres”
– konstatálja a méhész, miután belenéz az első felnyitott kaptárjába szerda délután. A lép, amit kivesz belőle, teljesen üres, semennyi méz nincs rajta. Másokon van egy kicsi, de ezeken is az látszik, hogy borzasztó kevés táplálékot találtak a méhek az elmúlt időszakban.
Míg az ország nyugati részén rendszeresek voltak az esők, errefelé a szárazság miatt a virágok alig tudnak nektárt és virágport termelni. Ez az oka annak, hogy a méhek éheznek. A közeli napraforgótábláról gyakorlatilag semennyi táplálékot nem tudnak hordani. A méhész műszereinek adataiból az látszik, hogy reggelente egy minimális hordás van, de valószínűleg az is egy meghagyott lucernásról származik.
Kapcsolódó cikkeink
Jön a viagrás méz
Az elmúlt években Franciaországban egyre népszerűbbé vált a viagrás méz,…
Tovább olvasom >Fontos határidő a méhészek számára
Január 27-től nyújthatóak be a támogatási kérelmek a méhcsaládok egészségének…
Tovább olvasom >Súlyos válság a magyar méhészetben: mélyponton az ágazat jövedelmezősége
Borús képet festett a kaposvári méhésztalálkozó a magyar méhészet helyzetéről.…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >